Emr Car Rental ile Şuğul Vadisine Gidiyoruz

Eğer Sivas’a yolunuz düşerse muhakkak görmeniz gereken yerlerden birisi Şuğul Vadisi’dir. Vadi Sivas’ın Gürün ilçe sınırları içerisinde yer alıyor. Girişinde de bir yürüyüş yolu bulunuyor. Bu yürüyüş yolu son dönemlerde gerçekleştirilen çalışmalar sayesinde vadinin iç kesimlerine kadar uzatılmış.

Şuğul Vadisi Sivas’taki turistik gezilerin uğrak noktalarından birisi. Vadinin girişinde sizleri bir kır kahvesi ve bir de balık lokantası karşılayacak. Burada wc, çardaklar ve bir de mescit bulunuyor. Vadi, Gürün Tohması olarak da bilinen Tohma Çayı’nı çevreleyen sarp kayalık arazinin çevresinde yükselmekte. Tohma Çayı’nın kaynağı Gövdeli Dağı’ndan çıkar. Çay, Kuşkayası, Şuğul ve Mağarabaşı mevkileri boyunca akmaya devam eder.

Şuğul Vadisi’nin oluşumu Mezozoik dönemde, M.Ö 140 milyon ile 65 milyon sene öncesindeki zaman dilimi içerisinde tamamlanmıştır. Vadinin her iki yamacı da killi ve taşlık topraktan oluşmakta. Vadi içerisinde en yaygın olarak gözüken ağaçlar arasında ise kavak, badem, sumak ve söğüt ağaçları yer alıyor.

Şuğul Vadisi 2009 senesinde tescil edilmiş birinci derece arkeolojik sit alanıdır ve vadinin ana kayası sedimenterdir. Peki vadide siz gezginleri daha başka neler bekliyor?

Şuğul Vadisi’nde Sizleri Neler Bekliyor?

Vadinin turistik önemine istinaden Sivas Belediyesi gezginlerin vadiyi boydan boya gezebilecekleri bir beton yürüme yolu yaptırmış. Gezginler bu yürüyüş yolu boyunca vadide yer alan mağaraları, dik kayaları, sarkıtları ve diğer doğal şekilleri rahatlıkla gözlemleyebilir. Aynı zamanda kış mevsiminde soğuktan donduğu için sarkıt görüntüsünde olan kaynak suyunu yaz mevsiminde berrak bir su birikintisi halinde de görebilirsiniz. Bu kaynak suyunun berrak mavisinin sizleri büyüleyecek bir güzelliğe sahip olduğunu belirtelim.

Vadinin birinci derecede arkeolojik sit alanı olması sebebiyle ziyaretçilerin burada dahil olabileceği pek fazla aktivite düzenlenememekte. Ancak Tohma Çayı’nda balık tutan insanları görebilmek mümkün. Eğer bu aktiviteden memnun olan insanlardansanız aileniz çayın kenarında piknik yaparken siz de oltanızı alarak balık tutabilirsiniz. Aynı zamanda fotoğraf makineleriniz yanınızdaysa vadi içerisindeki doğal oluşumların ve manzaranın fotoğraflarını çekerek çok güzel anılar biriktirebilirsiniz.

Şuğul Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Şuğul Vadisi adından da anlaşılacağı üzere Sivas’ın Gürün ilçesindeki Şuğul Mahallesi’ndedir. Vadi ile Gürün ilçe merkezi arasındaki mesafe sadece iki kilometre. Sivas şehir merkezi ile arasındaki mesafe ise 140 kilometreye yakındır. Peki gezginler Şuğul Vadisi’ne nasıl gidebilirler?

Öncelikle vadiye ulaşımın sadece özel araçlarla mümkün olduğunu belirtelim. Eğer Şuğul Vadisi’ne gitmek için bir özel aracınız bulunmuyorsa Emr Car Rental Sivas şubesinden geziniz için uygun bir araç kiralayabilirsiniz. Vadiye ulaşım için önce Malatya-Kayseri D300 Devlet Karayolu üzerinden Gürün ilçe merkezine gidin. Buradan da Kayseri yönünde yaklaşık iki kilometre boyunca yolunuza devam ederek Şuğul Mahallesine varabilirsiniz. Şuğul Mahallesinde ise Tohma Çayına ayrılan bir tali yol bulunuyor. Bu yolu da 3 buçuk kilometre takip ettikten sonra Şuğul Vadisine ulaşmış olacaksınız. Emr Car Rental ile Sivas gezimizin sıradaki durağında tekrar buluşmak dileğiyle.


WhatsApp Viber call