Emr Car Rental ile Sızır Şelalesine Gidiyoruz

Sızır Şelalesi, Sivas’ın Gemerek ilçesinin en ilgi çeken gezi duraklarından birisidir. Sızır Şelalesi adından da anlaşılacağı üzere Sızır Beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çat Ormanları içerisinde bulunan Sızır Şelalesi Kızılırmak nehrinin kollarından birisi olan Göksu üzerindedir. 20 metrelik bir yükseklikten dökülerek ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen sunan Sızır Şelalesi Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından SİT alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Şelaleyi eşsiz kılan bir diğer özelliği ise suyunun Göksu’ya dökülürken büründüğü turkuaz rengidir.

Sızır Şelalesi Sızır Beldesi’nin sadece 700 metre güneyinde bulunmaktadır. Etrafı alabildiğince yeşil alanlarla kaplı olan şelale doğa tutkunları için de muhteşem bir şölen sunmaktadır. Bu özelliği sebebi ile belde halkı şelaleden rekreasyon amacıyla da faydalanmaktadır.

Obruğunun alt kesimlerinde ve şelalenin etrafındaki yeşil alanlarda pikniğinizi doğa ile tamamen iç içe huzur dolu saatler geçirerek yapabilirsiniz. Doğa tutkunları Sızır Şelalesi’nin çevresini doğa yürüyüşleri gibi birçok aktivite için de kullanmaktadır.

Sızır Şelalesi’nde Sizleri Neler Bekliyor?

Sızır Şelalesi’nin görmüş olduğu yoğun ilgi sebebiyle Sivas Belediyesi harekete geçerek şelale ve çevresinde düzenlemeler gerçekleştirmiştir. Bu düzenlemelerde Sızır Şelalesi’nin çevresine gezginlerin ve ziyaretçilerin yürüyebilmesini kolaylaştırabilmek adına birçok platform ve merdiven yapılmıştır. Bulunla birlikte şelale çevresinde ve Göksu üzerinde birçok alabalık tesisi de bulunmaktadır. Aynı zamanda ziyaretçiler Sızır Şelalesi çevresinde yer alan çay bahçeleri ve dinlenme tesislerinden de faydalanabilirler. Sivas Belediyesi, Sızır Şelalesi’ni uzun yoldan gelerek ziyaret edecek olan gezginleri de unutmamış. Sızır Şelalesi’ne uzun yoldan özel araçlarıyla gelecek olan ziyaretçiler araçlarını belediye tarafından işletilen ücretsiz otoparka park edebilirler.

Eğer Sızır Şelalesi’ni ziyaret etmenizin tek amacı güzel ve huzurlu vakit geçirmek veya doğa gezisi yapmak ise elbette yaz aylarında gelmek çok daha mantıklı olacaktır. Fakat Sızır Şelalesi’nin tüm görkemiyle Göksu’ya dökülmesine şahit olmak istiyorsanız Sivas’ın dondurucu soğuklarından sonra buzların erimeye başladığı ilkbahar mevsiminin başlarını tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Peki Sızır Şelalesi’ne nasıl gidebilirsiniz? Haydi şimdi de bu soruyu cevaplayarak yazımıza devam edelim.

Sızır Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Öncelikle girişin tamamen ücretsiz olduğu Sızır Şelalesi’ni sabah 9:00 ile akşam 23:00 saatleri arasında ziyaret edebileceğinizi belirtelim. Sızır Şelalesi’ne konumu itibariyle üç farklı şehirden ulaşım sağlayabilirsiniz. Çünkü şelale Sivas, Kayseri ve Yozgat şehirlerinin kesiştikleri bir güzergahta yer almaktadır. Sızır Şelalesi Sivas ve Yozgat şehir merkezlerine tam olarak 130 kilometre uzaklıktadır. Kayseri şehir merkezine ise 100 kilometrelik bir mesafede yer alır. Bu sebeple şelaleye Sivas merkezden gitmek isteyenler özel araçlarıyla Sivas-Kayseri karayoluna çıkarak Kayseri istikametinde seyirlerine devam etmelidirler. Yenibuçuk mevkiine varmanızla birlikte Sızır kasabasına dönüş yapmanız gerekmektedir. Buradan itibaren sizi Sızır Şelalesi’ne götürecek tabelaları takip ederek varış durağınız olan bu doğa harikasına ulaşabilirsiniz.

Eğer Sızır Şelalesi’ne Kayseri şehir merkezinden ulaşım sağlayacaksanız yine Sivas-Kayseri karayoluna çıkarak bu defa Sivas istikametinde yolunuza devam etmelisiniz. Aynı şekilde Yenibuçuk mevkiine varmanızla birlikte Sızır kasabasına dönüş yaptıktan sonra tabelaları takip ederek Sızır Şelalesi’ne varabilirsiniz. Sızır Şelalesi’ne hem Kayseri’den hem de Sivas’tan ulaşım sağlayacak olan okuyucularımız Emr Car Rental şubelerine uğrayarak gezileri için bir araç da kiralayabilirler. Emr Car Rental güvenli ve keyifli yolculuklar diler.


WhatsApp Viber call