Emr Car Rental ile Sivas Gökpınar Gölüne Gidiyoruz

Gökpınar Gölü ülkemizin en büyük göllerinden birisidir. Burası aynı zamanda turistik ve sportif anlamda çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapıyor olması bakımından da ülkemizin en önemli gölleri arasında yer almaktadır. Sivas Gökpınar Gölü özellikle sahip olduğu doğası ile yılın her döneminde turist akınına uğrar. Gökpınar, aynı zamanda tarihi bakımdan da oldukça önemli eserlere sahip bir mekandır. Göl tamamen doğal bir şekilde oluşmuş ve dünya üzerinde bu özelliğe sahip en geniş göller arasında yer almaktadır.

Tamamen doğal bir şekilde oluşmuş olan Gökpınar Gölünün uzunluğu birkaç kilometreye varmaktadır. Göl aynı zamanda 1500-2000 metrelik bir rakıma da sahiptir. Gökpınar Gölünün en derin noktası ise 15 metreye kadar ulaşmaktadır. Bu derinlik gölün çok büyük olmasından dolayı bazı noktalarda değişiklik göstermektedir. Gökpınar Gölü hem sahip olduğu uzunluğu hem de derinliği sebebiyle her türlü doğa ve sportif aktiviteye tamamen müsaittir. Haydi şimdi de bu doğa harikası gölün nasıl oluştuğuna bakalım.

Gökpınar Gölü tarih öncesi dönemlerden beri yüzyıllarca süren bir alüminyum birikimi neticesinde doğal bir şekilde oluşmuştur. Bu süreçte göl birçok doğal kaynakla beslenmeye devam etmiş ve bunun neticesinde de göldeki biyoçeşitlilik gün geçtikçe daha da artarak devam etmiştir. Bu süre zarfı içerisinde gölde ve çevresinde birçok doğal oluşum da meydana gelmeye devam etmiştir. Bu dönemlerden günümüze kadar ulaşabilmeyi başaran kayaçlar Gökpınar Gölünün en önemli doğal unsurlarındandır.

Gökpınar Gölünün en çok bilinen özellikleri arasında suyunun son derece temiz ve berrak olması başı çekmektedir. Göl bu özelliği sayesinde uzak civarlardaki gezginlerin gözünden bile muhteşem bir manzara olarak yansımaktadır. Civar sakinleri gölün bu berraklığını atılan bir taşın gölün dibine kadar izlenebileceği örneği üzerinden tarif etmektedir.

Gökpınar Gölünde Düzenlenen Aktiviteler

Gökpınar Gölü gerek derinliği gerekse de berraklığı bakımından dalış sporlarına son derece müsait bir yapıya sahiptir. Göl ile aynı ada sahip ve gölün devamı niteliğinde olan Gökpınar Çayı da özellikle rafting tutkunları için son derece elverişli bir ortam sunmakta. Bu çay Malatya Karakaya Barajına ulaşana kadar tam tamına 150 kilometrelik bir yol katediyor. Göle akan bu çay üzerinde bölge halkının geçim kaynağı olan birkaç adet alabalık tesisi de bulunmaktadır. Gölün civarı ise Gökpınar Gölüne yakışır derecede bir doğal güzellikle bezenmiştir. Göl çevresi başta kayısı ağaçları olmak üzere yeşilin birçok tonu ve çok sayıda mesire alanlarıyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Gününü bu güzel doğa harikasında geçirmek isteyenler için ise gölün hemen kıyısında bir motel de bulunuyor. Haydi öyleyse şimdi bu doğa harikası göle nasıl ulaşabileceğinizden de biraz bahsedelim.

Gökpınar Gölüne Nasıl Gidilir

Gökpınar Gölüne özel araçlarıyla ulaşım sağlayacak sürücülerin Sivas merkezden yaklaşık 150 kilometrelik bir yolu aktetmeleri gerekecektir. Eğer özel bir aracınız bulunmuyorsa sizleri Emr Car Rental Sivas şubesinde ağırlamaktan mutluluk duyacağımızı belirterek yazımıza devam edelim. Gökpınar Gölüne varmak için aracınızla Kayseri Malatya yolunu kullanarak Çayboyu Mahallesi üzerinden son derece kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Gökpınar Gölü, Gürün ilçe merkezine de yaklaşık 10 kilometre kadar bir uzaklıkta bulunmaktadır. Emr Car Rental Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştireceğiniz gezilerinizde yanınızda olmaktan mutluluk duyar.WhatsApp Viber call