Emr Car Rental ile Seyhan Baraj Gölü’ne Gidiyoruz

Adana şehri gerek tarihi gerek ticari gerekse de tarımsal faaliyetler bakımından ülkemizin en önemli şehirlerinden birisi konumundadır. Fakat Adana aynı zamanda doğal güzellikler bakımından da oldukça zengin bir şehrimizdir. Biz de bugünkü gezimizde Emr Car Rental ile Adana Seyhan Baraj Gölü’ne piknik yapmaya gidiyoruz. Haydi şimdi Seyhan Barajı’ndan da kısaca bahsederek yazımıza başlayalım.

Seyhan Barajı Seyhan Nehri’nin neden olabileceği taşkınları önleyerek olası sel baskınlarının önüne geçebilmek adına yapılmıştır. Baraj toprak dolgu tipi olarak inşa edilmiştir. Adana şehrine maddi açıdan çok büyük katkılar sağlayan Seyhan Barajı özellikle Çukurova Bölgesi Pamuk Tarım Arazilerinin sulanmasını sağlamakla birlikte hidroelektrik üretiminde de önemli rol oynamaktadır.

Seyhan Nehri bildiğiniz gibi ülkemizin tarımsal anlamda en verimli bölgelerinden olan Çukurova bölgesi için hayati bir öneme sahiptir. Mersin-Adana sınırında Tarsus Çayı ile birleşerek Akdeniz’e dökünen Seyhan Nehri, Akdeniz’e dökülen nehirler arasında en büyüğü olma özelliğine de sahiptir.

Seyhan Baraj Gölü

Baraj, Çukurova tarım bölgesinde sulama amaçlı olarak kullanılmasının yanı sıra elektrik üretiminde de kullanılmaktadır. Bununla birlikte doğası bakımından sahip olduğu öneme istinaden Yaban Hayatı Geliştirme Sahası projesi dahilinde devlet tarafından koruma altına alınmıştır. Seyhan Baraj Gölü’nde av hayvanları yetiştirilmekte, korunmakta ve yaşam ortamları iyileştirilmektedir.

Koruma altına alınan yaban hayatına ev sahipliği yapmakta olan Seyhan Baraj Gölü’nün alanı 68 kilometrekaredir. Göl aynı zamanda 70 metrelik bir derinliğe de sahiptir. Peki doğa tutkunlarını ve gezginlerini Seyhan Baraj Gölü’nde ne gibi aktiviteler bekliyor olacak?

Seyhan Baraj Gölü’nde Neler Yapılabilir?

Öncelikle Seyhan Barajı Adana şehir merkezine yakın olmasından dolayı Adana halkı tarafından büyük ilgi görmektedir. Seyhan Baraj Gölü’nde yürüyüş alanlarından piknik alanlarına kadar doğa tutkunlarını memnun edebilecek hemen hemen ter türlü olanak bulunmaktadır. Bununla birlikte ziyaretçiler yeme-içme tesisleri ve kafeteryalardan da faydalanabilme olanağına sahiptirler. Barajın etrafını çepeçevre saran mesire alanları ziyaretçilerine doğa ile iç içe huzur dolu saatler vaat etmektedir.

Baraj balık tutmak isteyenler için de son derece elverişli bir doğaya sahiptir. Seyhan nehrinin ev sahipliği yaptığı sudak, sazan, sis balığı, yayın balığı ve yılan balığı baraj gölünde yaşayan balık türleri arasındadır. Dileyen ziyaretçiler barajın etrafında yer alan tesisler aracılığıyla göl üzerinde düzenlenen gondol gezilerinden birisine de katılabilir.

Seyhan Baraj Gölü su sporları bakımından da yaygın olarak tercih edilmektedir. Göl Türkiye offshore şampiyonası gibi her sene düzenli olarak organize edilen önemli su sporu faaliyetlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Seyhan Baraj Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Seyhan Baraj Gölü ve çevresindeki mesire yerleri oldukça büyük bir alan üzerinde yer alır. Bu sebeple ulaşım konusunda birçok farklı yol da bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Dörtler, Kabasakal, Memişler, Bayram Hacılı, Kara Ömerli semtleri ile Güzelyalı ve Sarıçam mahallelerinden Seyhan Baraj Gölü’ne inen yollar bulunmaktadır. Siz değerli okuyucularımız da özel araçlarınızla Adana merkeze oldukça yakın olan bu lokasyonlar üzerinden Seyhan Baraj Gölü’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hafta sonunuzu ailenizle Seyhan Baraj’ında piknik yaparak geçirmeyi planlıyorsanız sizleri son model aile araçlarımızla Emr Car Rental Adana şubesinde ağırlamaktan mutluluk duyarız. Emr Car Rental sağlıklı ve mutlu hafta sonları diler.


WhatsApp Viber call