Emr Car Rental ile Sera Gölü Tabiat Parkına Gidiyoruz

Doğu Karadeniz sadece ülkemiz için değil tüm dünya için de son derece değerli doğal güzelliklere sahip bir bölge. Bu güzelliklerden birisi de Akçaabat’ta yer alan Sera Gölü Tabiat Parkı. Park adını anlaşılacağı üzere etrafında bulunduğu Sera Gölü’nden almıştır. Parka adını veren Sera Gölü ise 1200 metre uzunluğunda ve 150 metre genişliğinde bir alana yayılmış durumda. Gölün derinliği yer yer 20 metreyi buluyor. Sera Gölü aslında oluşumu çok çok yeni bir göldür. Göl, yamaçlarda gerçekleşen toprak kaymasının Sera Deresi’nin önünü tıkaması neticesinde 1950 senesinde oluşmuştur. Jeolojik açıdan bir heyelan gölü olarak kategorize edilmektedir.

Sera Gölü 2010 senesinde çevresi ile birlikte tabiat parkı olarak ilan edildi. Bu tarihten itibaren gölün çevresinde piknik alanlarından dinlenme tesislerine yürüyüş yollarından spor alanlarına kadar birçok düzenleme gerçekleştirilmiştir. Son düzenlemelerle birlikte çocuk parkları ve restoran gibi tesisler de eklenmiştir. Sera Gölüne duyulan ilgi o kadar büyük ki çoğu yerli ve yabancı turist Doğu Karadeniz turlarına bu noktadan başlamakta.

Sera Gölü Tabiat Parkı’nda ziyaretçileri bekleyen aktivitelerin başında ise hem parkta hem de gölde gerçekleştirebileceğiniz bisiklet gezileri yer alıyor. Parkta kendi getireceğiniz bisikletlerle hiçbir ücret ödemeden serbestçe gezinti yapabilirsiniz. Fakat gölü gezmek istiyorsanız deniz bisikletlerini kullanmak için belirli bir meblağda ücret ödemeniz gerekebilir. Dileyen ziyaretçiler yeme ve içme gibi faaliyetleri restoranlarda gerçekleştirebilir. Dileyenler ise piknik alanlarında mangal yapabilir veya kapalı çardaklarda yemek yiyebilir. Göl kenarında Trabzon Belediyesi’ne ait bir tesisin de bulunduğunu yeri gelmişken belirtelim. Haydi şimdi de bu harika doğa parkına nasıl gidileceğini açıklayalım.

Sera Gölü Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

Sera Gölü Tabiat Parkı’nın Akçaabat ilçe sınırları içerisinde yer aldığını belirtmiştik. Park tam olarak Derecik Vadisi’nde. Parkın Akçaabat ilçe merkezine olan uzaklığı 8 kilometre, Akçaabat sahiline olan uzaklığı ise sadece 3 kilometre. Trabzon şehir merkezi ile Sera Gölü Tabiat Parkı arasındaki mesafe ise 12 kilometreden biraz daha fazla.

Sera Gölü Tabiat Parkı’nı ziyaret etmek isteyen okuyucularımız tek başına geziye çıkacaklarsa hem Trabzon’dan hem de Akçaabat’tan toplu taşımayı kullanmak suretiyle çok kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirler. Eğer ailenizle birlikte neşeli ve huzurlu bir hafta sonu etkinliği gerçekleştirmek istiyorsanız parka özel aracınızla gitmenizi tavsiye ederiz. Herhangi bir özel aracınız bulunmuyorsa hiç endişelenmeyin, Emr Car Rental olarak Trabzon’da da sizlerle birlikteyiz. Piknik ve doğa gezisi gibi aktiviteler için en uygun fiyata sahip ve en konforlu araçları Emr Car Rental Trabzon şubesinden kiralayabilirsiniz. Eğer araç konusu da hallolduysa şimdi yola çıkma zamanı.

Sera Gölü Tabiat Parkı’na Trabzon şehir merkezinden gitmeyi planlayan okuyucularımız özel araçlarıyla Akçaabat’a doğru sahil yolunu takip etmelidirler. Kısa bir süre sonra bu güzergah üzerinde Sera Gölü Tabiat Parkı tabelasını göreceksiniz. Bu tabelayı gördüğünüz yerde dönüşünüzü yaparak Sera Gölü Caddesini takip etmeye devam edin. Birkaç dakika içerisinde Sera Gölü Tabiat Parkı’na varmış olacaksınız. Emr Car Rental ailenizle ve sevdiklerinizle mutlu hafta sonları diler.

WhatsApp Viber call