Emr Car Rental ile Mersin Aynalıgöl Gezisi

Gilindre Mağarası olarak da bilinen Aynalıgöl, Mersin’in Aydıncık ilçesinde yer alır. Bu bölgede tam olarak Kurtini Deresi ve Sancak Burnu arasında yer alan bu doğal oluşum her sene birçok turisti ağırlamaktadır. Ziyaretçilerine tam anlamıyla görsel bir şov sunan bu doğal oluşum deniz seviyesinden 45 metre kadar yüksek bir konumda yer alıyor. Aynı zamanda mağaranın derinliği de deniz seviyesine kadar inmektedir.

Gilindre Mağarasına giriş ve çıkışlar demir merdivenlerle sağlanır. Ziyaretçiler, mağaranın içerisinde yer alan doğal oluşumları galeri salonları adı verilen noktalardan gözlemleyebiliyor. Gilindre Mağarasında en çok göze çarpan doğal oluşumlar arasında ise sarkıtlar, dikitler ve damla taşları yer almakta. Mağarayı gezmeyi bitiren turistleri ise bir başka doğal güzellik olan Aynalı Göl karşılıyor.

Gilindre Mağarası son dönemlerdeki talebe istinaden turistik açıdan oldukça iyi bir gelişme görtermiştir. Mekanın giriş kısmında yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kafe ve restoran tarzı yerler de bulunmakta. Gilindre Mağarasına girişlerin ise 18 ve 65 yaş arasındaki ziyaretçiler için ücretli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Fakat bu giriş ücreti o kadar da yüksek bir meblağ değil. Eğer geçerli bir Müzekart sahibi iseniz bir sene içerisinde Gilindre Mağarasına iki defa ücretsiz olarak giriş yapma hakkına sahipsiniz.

Mağarayı ziyaret etmeyi planlayan gezginlerin göz önünde bulundurması gereken bir diğer husus da giriş ve çıkış saatleri. Gilindre Mağarasına giriş ve çıkışlar yaz ve kış dönemi olarak senede iki defa değişmektedir. Kış dönemi içerisinde Gilindre Mağarasını ziyaret edecek gezginler 1 Ekim ve 1 Nisan tarihleri arasında sabah saat 8:00 ile 17:00 arasında ziyaretlerini gerçekleştirebilirler. Yaz dönemi için ise giriş ve çıkış saatleri 1 Nisan ve 1 Ekim tarihleri arasında 8:00 ile 19:00 arasındadır. Dini bayramlarda ise Gilindre Mağarası saat 13:00’a kadar ziyaretçilere kapalı durumdadır.

Gilindre Mağarasında Nelerle Karşılaşacaksınız?


Bahsetmiş olduğumuz gibi Gilindre Mağarasında başta sarkıt, dikit ve damla taşları bulunuyor. Bununla birlikte bu doğal oluşum antik çağlardan beri insanların sığındıkları bir mağara olarak da kullanılmış. Mardin Aydınlı ilçesi tarih öncesi dönemlerden beri önemli yerleşim yerlerinden birisi idi. Bu dönemlerde bölge civarında yaşamış olan Fenikelilere ait birçok tarihi eser de Gilindre Mağarasının keşfiyle gün yüzüne çıkartılmıştır. Buzul çağlarında oluşumunu tamamlamış olan Gilindre Mağarası, dünya genelinde en eski mağara tipi doğal oluşumlardan birisidir. Haydi şimdi de bu doğa harikasına Mersin şehir merkezinden nasıl ulaşım sağlayabileceğinizi açıklayalım.

Aynalı Göl (Gilindre Mağarası)’na Nasıl Gidilir?


Öncelikle Gilindre Mağarası olarak da bilinen Aynalı Göl’ün Mersin şehir merkezine 190 kilometre uzaklıkta bulunduğunu belirtelim. Bu sebeple bu doğal oluşumu ziyaret etmek isteyen gezginlerin özel bir araçla yola çıkmalarını tavsiye ederiz. Eğer özel bir aracınız bulunmuyorsa Emr Car Rental Mersin şubesinden bir araç kiralayabilirsiniz. Aracımızı da kiraladıysak şimdi yola çıkabiliriz.

Günümüzde Gilindre Mağarasına ulaşım imkanları eskisine nispeten çok daha iyi bir durumdadır. Mağaraya giden yollarda ulaşımı engelleyen kayalıklar kaldırılmış ve yollar da ulaşım bakımından kolaylık sağlayacak seviyede düzenlenmiştir. Gilindre Mağarasına gitmek için Mersin şehir merkezinden Aydıncık ilçesine doğru yola çıkın. Aydıncık ilçesine vardıktan sonra ise Mersin/Antalya D400 otoyolu üzerinden yaklaşık 10 dakikalık bir yolculuğun sonunda Aydıncık İlçe Emniyet Amirliği Hatıra Ormanına varacaksınız. Ziyaret etmeyi planladığınız Gilindre Mağarası ve Aynalı Göl de buraya çok yakın bir konumda yer almaktadır. Emr Car Rental güvenli ve keyifli yolculuklar diler.


WhatsApp Viber call