Emr Car Rental ile Malatya Taşhoron Kilisesine Gidiyoruz

Taşhoron Kilisesi neredeyse bir buçuk kilometrekarelik bir alan üzerine kuruludur. Kilisenin bulunduğu yer ise Malatya’nın Merkez Çavuşoğlu Mahallesi’dir. Yerel halk arasında Kutsal Üçlü Kilisesi adı ile de bilinen kilise dikdörtgen bir plan üzerine inşa edilmiş. Kilisenin yapımında da ağırlıklı olarak kesme taşlar kullanılmış. Yapının batı cephesinde bulunan mermer işlemelerle süslenmiş kapı kilisenin girişidir. Kilisenin doğu cephesinde ise apsis bulunmaktadır. Bununla birlikte bu apsisin hem solunda hem de sağında merdivenler vasıtasıyla çıkılabilen 4 ufak apsis daha bulunur. Bu apsisler de birbirlerine karşılıklı gelecek şekilde inşa edilmiştir. Tarihi kilisede meydana gelebilecek tahribatları önleyebilmek adına birtakım önemli tedbirler alınmıştır. Kilisenin mermer işlemelerle bezenmiş giriş kapısı ile birlikte bu kapının bulunduğu cephedeki duvarda yer alan pencerelerin tamamı briketlerle örülerek kapatılmıştır.

Kilisenin tuğlalardan yapılmış kubbesi 4 büyük fil ayağı üzerine oturtulmuş ve zaman içerisinde büyük ölçüde harap olmuştur. Kilisenin ön cephesinde Hz. İsa'nın 12 havarisinin makamlarını temsil eden bir alan bulunmaktadır. Bu alan da mermer kabartma tekniği ile süslenmişti. Fakat hem zaman hem de define avcıları sebebiyle bu mermer kabartmalar da büyük ölçüde tahrip olmuştur. Bununla birlikte benzer şekilde kilisenin vaftiz odasının işlemeli duvarları da define avcıları tarafından tamamen sökülmüş, değerli süslemeler alındıktan sonra ise bir taş yığını halinde orada bırakılmıştır.

Kilisenin kubbe bezemesi merkezden başlar. Bu bezemelerde burgu motifi ön plana çıkmaktadır. Bununla birlikte kanatlı bir şekilde tasvir edilen azize figürleri de kilisenin kubbesini süslemektedir. Kilise aslında zamanında bölgede yaşamış Ermeniler tarafından inşa ettirilmiş. Fakat Ermeni Kilisesine ait kitabe büyük ölçüde tahrip olduğundan içerisinde yer alan bilgiler şimdiye kadar okunamamıştır. Diğer bir rivayete göre ise Taşhoron Kilisesini bölgede yaşayan Süryani halk inşa etmiştir. Her halükarda kilisenin 18. yüzyılın son çeyreğinde tamamlandığı varsayılmaktadır. Birçok tarihi esere kıyasla yeni sayılabilecek bu kıymetli yapının bu kadar tahrip edilmiş olması bölgedeki define avcılarının faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Her ne kadar kilise 2013 senesinde kapsamlı bir restorasyona alınmış olsa da bu restorasyon çalışması 2021 senesine dek devam etmiş ve neticede kilisenin en önemli parçaları kurtarılamamıştır. Bu restorasyon çalışmalarında büyük ölçüde tahrip olan tuğlalardan inşa edilmiş kubbesinin yerine yaklaşık 20 tonluk demirden yeni bir kubbe yapılmıştır.

Taşhoron Kilisesine Nasıl Gidilir?

Taşhoron Kilisesi Malatya’nın merkezinde, Çavuşoğlu Mahallesi’nde bulunmaktadır. Merkezi konumu dolayısıyla Taşhoron Kilisesine Malatya’nın hemen hemen her yerinden toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Eğer ailenizle veya arkadaşlarınızla birlikte Malatya şehrinin en güzel yerlerini keşfe çıkmayı planlıyorsanız Emr Car Rental Malatya şubesine uğrayarak seyahatiniz için uygun araçlarımızdan birisini kiralayabileceğinizi de hatırlatmış olalım. Emr Car Rental keyifli seyahatler diler.


WhatsApp Viber call