Emr Car Rental ile Malatya Sanat Sokağı’nı Geziyoruz

Sanat Sokağı 2015 senesinde Malatya Belediyesi tarafından oluşturulmuş. Bu sokak aslında Malatya şehrinin geleneksel mimarisini yansıtan eski evlerin restore edilmesiyle kurulmuş. Bu evler farklı amaçlarla yeniden tasarlanmış ve sanat severleri hayran bırakan tam bir Sanat Sokağı ortaya çıkmış. Peki bu sokakta sanat severleri neler bekliyor?

Fotoğraf Makinaları Müzesi

Malatya’nın Sanat Sokağında bulunan Fotoğraf Makinaları Müzesi hem Asya’nın hem de Avrupa’nın en büyük Fotoğraf Makinaları Müzesi olarak biliniyor. Müzede neredeyse 150 sene kadar öncesinden, 1876 senesinden günümüze kadar üretilen yaklaşık 2 bin adet fotoğraf makinası sergileniyor. Müzede karşılaşabileceğiniz en ilgi çekici eserlerden birisi eskiden mesaj getirip götürmeleri için kullanılan haberci güvercinlere takılan kameralar. Bununla birlikte konuyla ilgiliyseniz casusluk amacıyla köstekli saatlere takılan fotoğraf makinaları da müzede ilginizi çekebilecek diğer eserlerden.

Müzede oldukça ilgi gören bir diğer eser ise dünyada sadece birkaç adet benzeri bulunan altından yapılmış fotoğraf makinaları. Bunun yanı sıra soba sistemine sahip kömürle çalışan sinema projektörleri de müzede bulunan en ilginç parçalardan birisi.

Radyo Gramafon Müzesi

Sanat Sokağı’nı gezmeye Fotoğraf Makinaları Müzesi ile başladıysanız bir sonraki durağınız büyük ihtimalle Radyo Gramafon Müzesi olacaktır. Çünkü Radyo Gramafon Müzesi ile Fotoğraf Makinaları Müzesi’nin arasında sadece bir-iki dakikalık bir mesafe var. Bu müzede adından da anlaşılacağı gibi antika değere sahip birçok gramafon ve radyo koleksiyonu sizleri bekliyor olacak. Hem Radyo Gramafon Müzesi’ni hem de Fotoğraf Makinaları Müzesi’ni gezerken bir rehberden size yardımcı olmasını istemenizi tavsiye ederiz.

Çocuk Oyun Evi ve Oyuncak Müzesi

Sanat Sokağında sadece yetişkin sanat severler için değil, çocuklar için de harika bir ev bulunuyor. Bu evin adı Çocuk Oyun Evi ve Oyuncak Müzesi. Bu müzenin her çocuğu mutlu edebilecek bir yer olduğuna emin olabilirsiniz. Çocuk Oyun Evi ve Oyuncak Müzesi’nde çocuklar diledikleri oyuncaklarla oynayabiliyor ve kendi oyuncaklarını dahi yapabiliyorlar. Burada çocuğunuza unutamayacağı bir gün yaşatabilirsiniz.

Kültür Evi

Sanatı kültürden ayrı düşünebilmek neredeyse imkansız. Haliyle Malatya Sanat Sokağında şehrin geçmişten günümüze dek değişen ve gelişen kültürünü sergileyebilecek bir ev de olmalıydı. Bu evin adı Malatya Kültür Evi. Bu kültür evinde Malatya halkının bir asrı aşan yaşantısındaki kültürel esintilere canlı canlı şahit olabilirsiniz.

Basın Müzesi

Basın Müzesi’nde geçmişten günümüze kadar Malatya ile ilgili önemli haberlerin derlendiği büyük bir oda bulunuyor. Bununla birlikte müzede bulunan bir başka odada da Malatya şehri için önem arz eden sanatçılardan olan Ahmet Kaya ve Kemal Sunal’ın balmumu heykelleri yer almakta.

Sanat Sokağına Nasıl Gidilir?

Malatya Sanat Sokağı, Malatya şehrinin merkezinde yer alan Büyükşehir Belediye binasına çok yakın bir konumda bulunmaktadır. Sanat sokağında yer alan müzelerin tamamı sabah saat 08:30 ile akşam saat 17:00 arasında hizmete açık ve müzelerin hepsine giriş de ücretsiz. Sanat Sokağını şehrin merkezinden ziyaret edecek olanlar kısa bir yürüyüşün ardından sanat dolu bir güne merhaba diyebilirler. Bununla birlikte şehrin merkezinde yer alması dolayısıyla Malatya’nın birçok noktasından toplu taşıma araçlarını kullanarak da Sanat Sokağına ulaşım sağlayabileceğinizi belirtelim. Emr Car Rental ailesi sanat dolu günler diler.

WhatsApp Viber call