Emr Car Rental ile Kars Menuçehr Camii’ne Gidiyoruz

Menuçehr Camii Selçuklulardan günümüze kadar ulaşabilmiş eserler arasında en eski yapılardan birisidir. Camiinin inşa edildiği tarih net olarak bilinmese de 11. yüzyılda inşa edildiği kesindir. Doğrusu cami Selçukluların Ani şehrini fethetmelerinden sonra yaptırılmıştır. Bu kadar eski olmasına rağmen tarihteki bin senelik yolculuğunu minimum tahribatla atlatabilmeyi başarmış dünya üzerindeki en ender mimari yapılardandır. Camiyi Ebul Menuçehr adındaki bir Selçuklu Beyi inşa ettirmiştir.

Ebul Menuçehr aslında Büyük Selçuklu İmparatorluğuna tabi olan Şeddadi Hanedanlığının emirlerinden birisidir. Bu hanedan günümüz Türkiye’sinin doğu toprakları ve Ermenistan bölgesinde hüküm sürmüştür. Fakat Alparslan’ın 1071’de Malazgirt Zaferini kazanmasıyla birlikte bu hanedan da Büyük Selçuklu İmparatorluğuna bağlılığını arz etmiştir. Menuçehr Camii de hanedanlığın bu bağlılığını sembolize etmek amacıyla inşa ettirilmiş. Yapı böylece günümüz Türkiye sınırları içerisinde inşa edilmiş bilinen ilk cami olma unvanını da kazanmıştır. Menuçehr Camii hem tarihi hem de kültürel önemine istinaden UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirasları listesine eklenmiştir.

Menuçehr Camii Ani Ören Yeri’ndedir. Caminin tam konumu ise Ani Ören Yeri’ndeki iç kaleye çıkan yolun güneyinde kalan bir platonun üzeridir. Caminin planı dahi günümüze kadar net bir şekilde ulaşmıştır.

Menuçehr Camii’nin en dikkat çeken özelliklerinden birisi yapımında sadece tüf taşının kullanılmış olmasıdır. Caminin harim bölümü dikdörtgen planlı olmakla birlikte toplamda 5 sütun kullanılarak 3 sahına ayrılmıştır. Bu üç sahının her birisi de kare planlıdır. Sahınların tamamı da üzerleri birbirinden farklı desenlerle bezenmiş tonozlar kullanılarak kapatılmış.

Menuçehr Camii’ne kuzeybatı köşede yer alan kapıyı kullanarak girebilirsiniz. Fakat caminin kuzey cephesinde ayrı bir giriş daha vardır. Bu giriş aslında caminin minaresine açılan bir kapıdır. Caminin minaresi ise ikinci girişin bulunduğu cephenin bitişiğinde yer alır ve sekizgen planlıdır. Bu minarenin gövde kısmında ise bir kitabe panosu da bulunmaktadır.

Caminin ayakları köşeleri pahlanarak şekil verilen sekizgen plana sahip sütun başlıkların üzerine oturtulmuş. Yapının kitabesinde ise eseri kimin inşa ettirdiğine dair net bilgiler yer alıyor. Bu kitabede yazanlara göre cami Ebul Menuçehr tarafından Alparslan oğlu Melikşah döneminde inşa ettirilmiş.

Menuçehr Camii’ne Nasıl Gidilir?

Menuçehr Camii Ocaklı Köyü Yolu üzerinde bulunmaktadır. Camiye Kars şehir merkezinden düzenli olarak otobüs ve minibüs seferleri düzenlenir. Bununla birlikte özel tur firmaları tarafından düzenlenen turlara dahil olarak da camiyi ziyaret edebilirsiniz. Eğer Menuçehr Camii’ne özel aracınızla gitmek istiyorsanız ilk olarak Celal Aras Caddesi üzerinden Kars yoluna çıkmalısınız. Yalınkaya beldesini geçtikten sonra ise sola dönerek Subatan Köyü’ne kadar devam edin. Subatan Köyü’nden sonra Ocaklı Köyü’ne varmış olacaksınız. Kars geziniz için özel araç kiralamak isterseniz Emr Car Rental olarak son model araçlarımızla burada da hizmetinizdeyiz. Emr Car Rental ailesi keyifli seyahatler diler.

WhatsApp Viber call