Emr Car Rental ile Kapıkaya Kanyon’a Gidiyoruz

Bugün hep birlikte Emr Car Rental ile Adana Kapıkaya Kanyon’a gidiyoruz. Kapıkaya Kanyonuna nasıl gidileceğini anlatmadan önce bu eşsiz doğa harikası hakkında biraz daha bilgi sahibi olalım. Kapıkaya Kanyon, Seyhan nehrinin en büyük kollarından birisi olan Çakıt suyunun dağları aşındırması neticesinde oluşan doğal bir oluşumdur. Çakıt suyu Kapıkaya köyünde kanyonu terk ederek Çukurova boyunca akmaya devam eder. Kanyon da ismini buradan almaktadır. Bu kanyon tarih öncesi çağlardan beri çok farklı amaçlarla kullanılmıştır. Kanyonun özellikleri arasında ise tarih boyunca Toros dağlarını aşma konusunda önemli bir ulaşım yolu olması yer almaktadır. Bu sebeple kanyon aynı zamanda Adnan Menderes Posta Yolu adıyla da bilinmektedir.

Kapıkaya Kanyonu: Zamanın Durduğu Yer

Kapıkaya Kanyonu tam bir doğa harikası haline getiren en önemli özelliği ise kanyonda yeşilin neredeyse her tonuna yer olmasıdır. Kanyonda karşınıza mutlaka çıkacak ağaçlar arasında zakkum, zeytin, çınar ve keçiboynuzu ağaçlarını sayabiliriz. Kapıkaya Kanyonu yerel halk arasında zamanın durduğu yer olarak da bilinmektedir. Çünkü kanyonun bazı kesimlerinde yamaçlar birbirine temas edecek derecede yaklaştığı için kimi zaman gökyüzünü görmek tamamen imkansız hale geliyor. Bu da eski çağlarda yaşayan insanların gökyüzüne bakarak zamanı tayin edebilmelerini olanaksız hale getiriyormuş.

Kanyonnun yoğun olarak turistik amaçlı gezilere açılması çok da uzak bir zamanda gerçekleşmiş değil. Bu konuda en büyük desteği ise Çukurova Kalkınma Ajansı gerçekleştirmiştir. Ajansın desteğiyle Kapıkaya Kanyonuna birçok yürüyüş yolu yapılmış ve kanyon boyunca da gezginlere yardımcı olması bakımından birçok tabela yerleştirilmiştir. Aynı zamanda kanyonda gezginler için tehlike arz edebilecek sarp arazilere korkuluklar da eklenmiştir. Kanyon boyunca 7,5 kilometrelik yürüyüş yolunu tamamlayan gezginler soluğu Adana şehrinin bir başka doğa harikası olan Yerköprü Mesire alanında almaktadır. Yani harika bir gezinin sonunda günün tüm yorgunluğunu atabileceğiniz muhteşem bir doğal güzellikle daha karşılaşacaksınız. Peki Kapıkaya Kanyonunda başka neler var?

Öncelikle şunu belirtelim ki kanyonda yer alan 7,5 kilometrelik yürüyüş parkuru gezginleri manzara ve doğal güzellik açısından kesinlikle doyuracak nitelikte. Eğer uzun süredir spor yapmamamış ve bundan dolayı hamlamışsanız parkur sizin için biraz yorucu olabilir. Ancak ortalama bir zindeliğe sahip herkes parkuru rahatlıkla tamamlayabilmektedir. Kanyonda spor severlere yönelik kaya tırmanışı ve dağ bisikleti gibi aktiviteler de yoğun olarak düzenlenmektedir. Kanyonun orta kesimlerinde de bir başka doğal güzellik olan Bahçecik Şelalesi yer almaktadır. Burada aynı zamanda kamp severler için de bir kamp alanı bulunuyor. Haydi şimdi de Kapıkaya Kanyonuna nasıl gidebileceğinizi açıklayalım.

Kapıkaya Kanyona Nasıl Gidilir?


Kapıkaya Kanyon seyahatimiz uzun süreceği için öncelikle Emr Car Rental Adana şubesinden bir araç kiralıyoruz. Aracımızla Adana Karaisalı ilçesinde yer alan Kapıkaya köyüne doğru yola çıkıyoruz. Burası bashetmiş olduğumuz gibi Kapıkaya Kanyonunun Çakıt suyu ile ayrıldığı yer. Kanyonun diğer girişi ise yine yazımızın önceki bölümlerinde bahsetmiş olduğumuz Yerköprü Mesire Alanı. Kapıkaya Kanyona özel aracınızla birlikte buradan gelmeyi de tercih edebilirsiniz. Eğer Kapıkaya Kanyona Yerköprü Mesire alanından ulaşım sağladıysanız aracınızla birlikte kanyonun ortasında yer alan kamp alanına kadar da ilerleyebilme imkanınız vardır. Kanyona özel araçları yerine trenle ulaşım sağlamak isteyen gezginler de Haçkırı istasyonunda trenden inerek yaklaşık beş kilometrelik bir doğa yürüyüşü sonucunda bu eşsiz doğa harikasına ulaşım sağlayabilirler. Emr Car Rental keyifli seyahatler diler.


WhatsApp Viber call