Emr Car Rental ile Beydağı Tabiat Parkı Gezisi

Bahar aylarının gelmesiyle herkes kendisini bol yeşillikli doğal ortamlara atma derdine düştü bile. İnsanlara bu konuda haksızlık yapmak doğru olmaz. Özellikle son iki senedir hepimizi evlerimize hapseden pandeminin yaratmış olduğu bunalma hissinden kurtulmak için bugünleri iple çekiyorduk. Pandeminin de nihayet büyük ölçüde son bulmasıyla birlikte herkes haklı olarak sokaklara akın etmeye başladı. Bizler de bu kasvetli havadan kurtulabilmeniz için Malatya’da gidebileceğiniz en iyi tabiat parklarından birisi ile ilgili mini bir gezi rehberi hazırladık. Haydi gezimize başlayalım.

Beydağı Tabiat Parkı Nerededir?


Beydağı Tabiat Parkı’nın en büyük avantajı Malatya şehir merkezine son derece yakın bir konumda bulunuyor olması. Park şehir merkezine sadece 3 kilometre kadar uzaklıkta. Bu sayede ister sivil ister çalışan olun günün her saatinde 5 dakikanızı bile almayacak bir yürüyüşle Beydağı Tabiat parkına gelerek üzerinizdeki bunalmışlıktan bir nebze de olsa kurtulabilirsiniz. Park 2014 senesinde Tabiat Parkı olarak ilan edilmiş. O zamanlarda şehir merkezinde bulunmasına karşın toplamda 33 hektarlık büyük bir alan üzerine kuruluymuş. Buna rağmen 2016 senesinde parka tahsis edilen alanın büyüklüğü 3’e katlanarak 91 hektara kadar çıkartılmış. Ancak hemen bir sene ardından parkın büyüklüğü 75 hektara kadar geri düşürülmüş.

Ziyaretçilerin Beydağı Tabiat Parkı’nda düzenleyebileceği yaygın aktivitelerin başında piknik ve yürüyüş yer alıyor. Bunun için parkta çok sayıda piknik masası ve kamelyalar da bulunmakta. Hatta park, Malatya şehrine bir-iki günlüğüne ziyarete gelen ve kalacak bir yer bulamayan insanlar için boş odalar bulunan bir tesise de sahip. Ancak bu konaklama tesisindeki odalardan birisini kiralayabilmeniz için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekeceğini belirtelim.

Kamp sever doğa düşkünleri için Beydağı Tabiat Parkı’nın en büyük dezavantajı kamp yapmanın yasak olması. Buna karşın ender bitki türlerine ilgi duyan ve bunları incelemeyi seven doğa severler için parkta 21 bitki familyasından toplamda 36 farklı cins ve 38 bitki taksonunun barındığını da belirtelim. Park habitatında yaşamına devam eden endemik canlı türleri de oldukça dikkat çekiyor. Bu canlılardan birisi Malatya kelebeği. Ona bu ismin verilmesinin sebebi ise dünya üzerinde sadece Kubbe Dağı’nın habitatında yaşayan bir kelebek türü olması. Parkın habitatında yaşayan diğer canlı türleri arasında akbabalar, kerkenezler ve yedi uyurlar da yaygın olarak bulunuyor.

Eğer siz de yaklaşan yaz aylarının sıcaklarından bunalırsanız şehrin kasvetinden en kısa sürede uzaklaşabileceğiniz bir yer olarak Beydağı Tabiat Parkı’nı ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz. Parkın girişi tam olarak Malatya İl Jandarma Merkez Komutanlığı’nın da bulunduğu ana caddede yer alıyor. Mehmetçik Caddesi güzergahında kısa bir yürüyüşün ardından soluğu uçsuz bucaksız doğal güzellikler barındıran Beydağı Tabiat Parkı’nda alabilirsiniz. Eğer Beydağı Tabiat Parkı’nda aileniz ile huzurlu bir hafta sonu pikniği gerçekleştirmek istiyorsanız Emr Car Rental şubemizde en son model kiralık araçlarımızla sizleri ağırlamaktan mutluluk duyacağımızı hatırlatmak isteriz. Emr Car Rental ailenizle birlikte nice mutlu ve huzurlu hafta sonu gezileri geçirmenizi temenni eder.


WhatsApp Viber call