Emr Car Rental ile Aslantepe Ören Yerindeyiz

Emr Car Rental ile Malatya gezimizin bu haftaki durağı olan Aslantepe Ören Yeri aynı zamanda Aslantepe Höyüğü olarak da bilinmektedir. Tarihi açıdan son derece kritik bir öneme sahip bu yer Malayta şehrinin Battalgazi ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Aslantepe Höyüğü’nün tarihi milattan önce 5 binli yıllara kadar uzanır. Höyük bu tarihlerden milattan sonra 11. yüzyıla kadar yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Bölgede gerçekleştirilen kazılar neticesinde höyüğün milattan sonra beşinci ve altıncı yüzyıllarda bir Roma yerleşkesi olduğuna dair çok güçlü kanıtlar gün yüzüne çıkartılmıştır.

Aslantepe Höyüğünde gerçekleştirilen en önemli kazılardan birisi Fransızlar tarafından 1930 senesinde gerçekleştirilmiştir. Bu kazıda yerleşim yerinde yaşayan sakinler tarafından yapıldığı belirlenen taş üzerine yapılmış kabartma türü sanat eserleriyle birlikte çok sayıda aslan heykelleri ve bir de kral heykeli gün yüzüne çıkartılmıştır. Bununla birlikte yerleşkede inşa edilmiş geç Hitit sarayı ile dekore edilmiş bir avlu da yine bu kazılar neticesinde gün yüzüne çıkartılmıştır. Söz konusu bu heykeller çıkartılmış oldukları bu tarihlerde, günümüzde Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi olarak bilinen müzeye nakledilmiştir.

Aslantepe Ören Yeri aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası listesi için ülkemizden aday göstermiş olduğu 13 kültürel miras alanından birisidir. Bu başvuru neticesinde UNESCO, Aslantepe Ören Yerini Dünya Kültür Mirası geçici listesine almayı kabul etmiştir.

Aslantepe Höyüğü’nün Dünya Tarihindeki Önemi

Aslantepe Höyüğü sadece Anadolu tarihi için değil tüm dünya tarihi için de son derece önemli bir yerdedir. Dünya tarihine ait ilk savaş aletleri Aslantepe Ören Yerinde gerçekleştirilen kazılar neticesinde gün yüzüne çıkartılmıştır. Bununla birlikte dünyanın en eski kerpiçten yapılma sarayı da yine Aslantepe Höyüğünde gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde ortaya çıkartılmıştır. Aslantepe Höyüğünde yapılan çalışmalar dünya ticaret tarihi için de oldukça kritik öneme sahip bilgileri açığa çıkarmıştır. Dünya ticaret tarihinde kullanılmış olan ilk mühür yine Aslantepe Ören Yerinde yapılan bu çalışmalarda keşfedilmiştir. Bu sebeple Aslantepe Höyüğü ticaretin doğduğu yer ve aynı zamanda medeniyetin doğduğu yer olarak da nitelendirilmektedir. Haydi şimdi de Aslantepe Ören Yerine nasıl gidebileceğinizi açıklayarak yazımıza devam edelim.

Aslantepe Höyüğü’ne Nasıl Gidilir?

Öncelikle Aslantepe Höyüğü’ne girişlerin tamamen ücretsiz olduğunu belirtmekte fayda var. Bununla birlikte Aslantepe Ören yeri kış aylarında sabah saat 8:00 ile akşam saat 17:00 arasında, yaz aylarında ise sabah saat 9:00 ile akşam saat 19:00 arasında faaliyet göstermektedir. Aslantepe Höyüğü’ne gidecek gezginler öncelikle Malatya’nın Battalgazi ilçesine bağlı Orduzu Mahallesine gitmelidirler. Eğer özel aracınızla gidecekseniz Malatya şehir merkezinde yer alan Sivas Caddesi üzerinden Battalgazi ilçe yoluna giriş yapın. Bu güzergah üzerinde ise Göztepe sapağından sağa dönüş yapmak suretiyle Orduzu yoluna girebilirsiniz. Bu yol sizi doğruca Aslantepe Ören Yerine götürecektir. Aslantepe Ören Yeri ile Malatya şehir merkezi arasındaki uzaklık sadece 7 kilometre olduğundan bu yolculuğunuz en fazla 10 dakikanızı alacaktır. Emr Car Rental keyifli seyahatler diler.


WhatsApp Viber call