Emr Car Rental ile Altındere Vadisi Milli Parkına Gidiyoruz

Trabzon’un adına yakışır bir değere sahip olan Altındere Vadisi Milli Parkı Maçka ilçesinde yaklaşık 5 bin hektarlık bir alan üzerine kuruludur. Parkı ziyaret eden hemen hemen herkes kabul edecektir ki burası gerek ülkemizde gerekse de dünya üzerinde en muhteşem tabiata sahip milli parklardan birisi. Parkın sahip olduğu ekosistem çok sayıda farklı türdeki canlı ve bitki türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Vadinin bu eşsiz güzelliği uzun senelerdir çoğu insanın dikkatini çekmekte. Bu sebeple günümüzden 35 sene önce, 1987 senesinde Milli Park olarak ilan edilmiş. Milli Park sadece eşsiz canlı ve bitki türleri ile çeşitli doğal güzelliklere ev sahipliği yapmakla kalmıyor. Park sınırları içerisinde tüm dünya tarihi için çok büyük bir öneme sahip Sümela Manastırı da bulunuyor.

Sümela Manastırı milattan sonra 4. yüzyılda denizden tam 1300 metre yüksekte inşa edilmiş dini bir yapı. Sümela Manastırı’nın muhteşem manzarasının yanı sıra dikkat çeken en önemli özelliklerinden birisi de en az manzarası kadar güzel mimarisidir. Haydi şimdi Altındere Vadisi Milli Parkı’nın doğal ortamına geri dönelim.

Milli parkın yaklaşık olarak bin hektarlık bir bölümü ormanlık arazidir. Bunun dışında kalan diğer tüm alan ise halkın mera olarak kullanmasına müsaittir. Milli park sınırları dahilinde doğa yürüyüşü yapmayı sevenler için tam 65 kilometre uzunluğunda bir orman yolu da bulunuyor. Bu orman yolu eğer sizin için çok uzun veya tehlikeli geliyorsa bunun yerine 2,5 kilometrelik uzunluğa sahip yayla patikasında yürüyüş yapmayı da tercih edebilirsiniz.

Park içerisinde akan suyun civarında konuşlanmış birçok tesis, restoran, büfe ve hediyelik eşya dükkanları yer alıyor. Park içerisinde gerçekleştirebileceğiniz birçok sportif ve kültürel faaliyet olanağı da bulunuyor. Örnek vermek gerekirse Milli Park sınırları içerisinde kamptan trekking’e tırmanmadan olta balıkçılığına kadar çeşitli aktivitelerde bulunabilmeniz mümkün.

Altındere Vadisi Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Altındere Vadisi Milli Parkı’na hem toplu taşıma hem de özel araçlar vasıtasıyla ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Toplu ulaşım seçeneğini kullanacak olan gezginler öncelikle Trabzon merkezden Maçka’ya giden otobüsleri kullanmalılar. Buradan da Milli Parka hareket eden dolmuşlardan birisine binerek 15-20 dakikalık bir yolculuğun ardından soluğu Altındere Vadisi’nin eşsiz doğasında alabilirler. Eğer Altındere Vadisi Milli Parkı’na ailenizle gitmek istiyorsanız şahsi aracınızı kullanmanızı tavsiye ederiz. Bir şahsi aracınız bulunmuyorsa Emr Car Rental Trabzon şubesinden en son model aile araçlarından birisini anında kiralayabilirsiniz. Tüm hazırlıklar tamamsa ve aracınıza atladıysanız ilk olarak Trabzon merkezden D885/E97 karayoluna çıkarak Maçka yolu güzergahında ilerleyin. Bu güzergah sizi doğruca Altındere Vadisi Milli Parkı’na götürecektir. Emr Car Rental olarak ailenizle birlikte geçireceğiniz hafta sonu gezilerinde yanınızda olmaktan kıvanç duyar ve keyifli yolculuklar dileriz.


WhatsApp Viber call