Emr Car Rental ile Alaçatı’yı Geziyoruz

Alaçatı gezisi hemen hemen herkesin hayatında en az bir kez yapmayı planladığı bir tatil olarak pek çok gezi rehberine konu olmuştur. Bildiğiniz gibi Alaçatı son dönemlerde gerek yerli gerekse de yabancı turistlerin en gözde tatil mekanlarından birisi. Biz de bu popüler turistik mekanı merak edenler için Emr Car Rental İzmir şubesinden bir araç kiraladık ve Alaçatı’yı köşe bucak gezdik. Haydi öyleyse şimdi Alaçatı gezimizde en çok öne çıkan bu mekanlardan sizlere de bahsedelim.

Alaçatı Sokakları

Emr Car Rental ile Alaçatı gezimizin ilk durağı Alaçatı’nın dillere destan sokakları oluyor. Alaçatı sokakları çoğu ziyaretçi tarafından Alaçatı gezisinin en keyifli durağı olarak görülüyor. Alaçatı sokaklarının en dikkat çeken özellikleri ise Arnavut kaldırımlı sokakları. Dolambaçlı sokaklarda yer alan taş evlerin ve dükkanların rengarenk kapıları arasında dolaşmayı Alaçatı gezimizin en keyifli anları olarak gezi defterimize not ettik.

Kemalpaşa Caddesi

Alaçatı’ya gelip de Kemalpaşa Caddesini gezmeden dönmek olmaz. Kemalpaşa Caddesi, Alaçatı’nın en hareketli ve en popüler caddesi olarak biliniyor. Burasını gezmek istiyorsanız öncelikle aracınızı park edecek iyi bir yer bulmalısınız. Çünkü burası oldukça uzun ve trafiğe tamamen kapalı bir cadde. Kemalpaşa Caddesini ziyaret edecek olanlar için akşamları caddede adım atacak yer bile bulamayabileceklerini şimdiden belirtelim.

Hacımemiş Mahallesi

Alaçatı’nın en popüler sokaklarını ve en popüler caddesini gezmişken en popüler mahallesini de ziyaret etmeden gezimizi sonlandıramazdık. Bu yüzden Alaçatı Hacımemiş mahallesine de uğrayarak bölgedeki konsept mekanları bir bir ziyaret ettik.

Alaçatı Evleri

Alaçatı evleri, Alaçatı’yı ziyaret eden herkes tarafından mutlaka görülmesi gereken en önemli mekanlar arasında yer almaktadır. Alaçatı evlerinin tarihi 1800’li senelere kadar uzanıyor. Bu sebeple Alaçatı evlerinin mimari özellikleri de birçok bakımdan sizlere 1800’lü yılların İzmir’ini anımsatacak.

Alaçatı Port

Burası yaygın olarak Alaçatı Marina adıyla da bilinmekte. Bölge deniz kenarında yer alan oldukça lüks bir yerleşim yeri. Alaçatı Port ziyaretinizde evlerin araba park edilecek garajlardan çok tekneleri park edecek su yollarına sahip olduklarını göreceksiniz. Burasını ziyaret etmişken deniz kenarında balık keyfini de deneyimlemeden dönmemenizi tavsiye ediyoruz.

Pazaryeri Camii

Burası eski adıyla Ayios Konstantinos Kilisesi olarak da bilinmekte. Alaçatı ziyaretinizde eğlencenin ve deniz keyfinin tadını doyasıya çıkardıysanız şimdi de bölgenin kültürel güzelliklerini gezmeye başlayabilirsiniz. Ayios Konstantinos Kilisesi yığma moloz taş tekniği ile 1874 senesinde inşa edilmiş. Kiliseyi inşa eden kişi ise Yuhannis Holopas.

Alaçatı Yel Değirmenleri

Alaçatı, oldukça rüzgarlı bir bölge. Bu sebeple burada ikamet etmiş olan bölge halkı geçmişte buraya 20 adet yel değirmeni inşa etmiş. Bu 20 tarihi yel değirmeninden ise yalnızca 10 tanesi sapasağlam bir şekilde günümüze kadar ulaşabilmeyi başarmış. Bu değirmenler arasında 4 tanesinin ise tarihi 1850 senesine kadar uzanıyor.

Delikli Koy

Emr Car Rental araçlarıyla düzenlemiş olduğumuz Alaçatı gezimizin son durağı ise Delikli Koy. Gezimizin yorgunluğunu atmak ve Alaçatı’nın eşsiz denizinin tadını çıkarmak için soluğu Delikli Koy’da alıyoruz. Burası birçok kişi tarafından Alaçatı’nın en popüler koyu olarak adlandırılmakta. Koyun adı ise koyda bulunan delikli kayalardan geliyor. Bölgeyi ziyaret eden kişiler için yeri gelmişken ufak bir hatırlatma da yapalım. Delikli Koy’un kumsalı oldukça çakıllı ve denizi de yoğun kayalıklardan oluşmakta. Bu hususlar deniz ve kumdan alacağınız keyfi kaçıracaksa Alaçatı’nın bir başka koyunu ziyaret etmenizi öneririz. Emr Car Rental İzmir’in her yanında olduğu gibi Alaçatı gezinizde de yanınızda olmaktan mutluluk duyar.WhatsApp Viber call