Emeklilik Planlaması Nasıl Yapılır?

Hepimiz genç yaşlarda çalışma hayatına başlıyoruz. Birçoğumuz ise eğitim hayatına devam ettikten sonra iş yaşantısına atılmayı tercih ediyor. Fakat her ne olursa olsun her çalışanın tek bir ortak hayali bulunuyor. Bu hayal bir gün çalışma hayatına son vererek emekliliğin tadını çıkarmak. Tabi ki bunu başarabilmek için de gerekli olan en önemli şey paranın ta kendisi.

Emeklilik planlamasının birkaç adımı vardır. Bu planlamada nihai hedef ise çalışmayı bıraktıktan sonra istediklerinizi yapabilmek için yeterli paraya sahip olmaktır. Bizler de Emr Car Rental olarak sizin için bir emeklilik planlama kılavuzu hazırladık. Bu rehberimizle emeklilik hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmayı umuyoruz. Haydi öyleyse daha fazla beklemeden başlayalım.

Emeklilik planlamasına ne zaman başlamalısınız?

Bu sorunun tek kelimelik bir cevabı var: Şimdi. Aslında her çalışan emeklilik planlamasına 20'li yaşlarından itibaren başlamalıdır. Çünkü planlamaya ne kadar erken başlarsanız emeklilik yaşantınız için gerekli parayı biriktirebilmeniz için o kadar fazla zamanınız olur. Emekli olmanız için gereken para miktarını mevcut gelir ve giderleriniz ile bu giderlerin emeklilik döneminizde ne yönde değişeceğine dair öngörülerinizin bir kombinasyonunu göz önünde bulundurarak hesaplayabilirsiniz.

Emeklilik planlamasının temel taşlarından birisi doğal olarak ne kadar para biriktirmeniz gerektiğidir. Ancak bununla birlikte söz konusu bu parayı nerede biriktireceğinizi belirlemek de bir o kadar önem arz etmektedir. Bunun için kendinize bir bireysel emeklilik hesabı açmayı düşünebilirsiniz. Buna karar verirken sadece tek bir iyi emeklilik planı olmadığının farkında olmalısınız. Ancak sizin için en iyi olabilecek bir emeklilik planı veya emeklilik hesaplarının kombinasyonu muhakkak orada bir yerlerdedir. Sizin bu konuda yapmanız gereken ise emeklilik hayallerinizle örtüşen en doğru planı tercih etmek. Genel olarak en iyi emeklilik planları vergi avantajları ve varsa katkı paylarını eşleştirme gibi ek bir tasarruf teşviki de sağlamaktadır.

Birçok emeklilik hesabı hisse senetleri, tahviller ve yatırım fonları dahil olmak üzere bir dizi yatırım olanağına da erişim sağlar. Bu noktada emekliliğiniz için doğru yatırım kombinasyonunu belirlemek, emekliliğinizden gelecek paraya ihtiyacınız olana dek ne kadar süreniz olduğuna ve risk konusunda ne kadar rahat olduğunuza bağlıdır. Bu bağlamda emeklilik planları kapsamında gerçekleştirilen en yaygın yatırım davranışı gençken daha riskli bir şekilde yatırım yapmaktır. Ardından ise emeklilik yaşına yaklaştıkça daha az riskli bir yatırım kombinasyonuna geri dönmektir. Bu tür bir yatırım davranışının altında yatan sebep erken dönemdeki riskli yatırımlarınızın piyasa dalgalanmalarından etkilenmesini dengelemek için önünüzde daha fazla zamanınızın bulunmasıdır.

Birkaç sene boyunca riskli yatırımlar yapmak sizi ekonomik anlamda bitirmez. Borsanın uzun vadeli büyüme potansiyelinden faydalanma olasılığı göz önünde bulundurulduğunda genç yaşlarda bu tür yatırımlar yapmak genel itibariyle daha mantıklıdır. Bu noktada emeklilik birikimlerinizi kendi başınıza yönetmeyi tercih edebilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan şey ise birkaç düşük maliyetli yatırım fonudur. Emeklilik birikimleri için profesyonel rehberliği tercih edenler ise bir mali müşavir ile anlaşabilirler. Emr Car Rental olarak tüm okurlarımızın emeklilik yaşantılarıyla ilgili hayallerine erişebilmelerini en içten dileklerimizle temenni ederiz.
WhatsApp Viber call