Elektrikli Araçların Geleceği |Fosil Yakıtlı Araçlar Ne Zaman Yasaklanacak?

AB, 2035'e Kadar Fosil Yakıtlı Arabaları Yasaklamaya Hazırlanıyor


AB, nötr karbon olan ilk kıta olmak için çok çalışıyor. 2050 yılına kadar bu hedefe ulaşmak adına da takvimleri hazırlamış durumdalar. Bu amaca ulaşma yolunda Avrupa Komisyonu, ilk süreçte 2030 yılına kadar CO2'de %55'lik bir azalmayı hedefliyor. Ardından ise 2035 yılına kadar otomobiller ve kamyonetlerde %100 CO2 azaltımını hedefliyorlar.
Avrupa Birliği genelinde elektrikli şarj noktalarını güçlendirmeye yönelik girişimler de hızlanmış durumda. Avrupa Komisyonu, elektrikli araç satışlarını artırmaya destek olmak adına halihazırda bir yasa önerdi. Bu yasa, üye ülkelerin 2025 yılına kadar ana yollarda 60 kilometreden kısa aralıklarda elektrikli araç şarj istasyonları kurmasını gerektiren düzenlemeler içeriyor. Bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte 2030 yılına kadar Avrupa’da 3,5 milyon şarj istasyonu kurulacak. Yasa, 2050 yılına kadar ise tüm Avrupa kıtasında 16 milyondan fazla şarj istasyonu kurulması anlamına gelebilir.

Yasa Motosikletleri Etkileyecek mi?


Benzinli araçlara yönelik bu yasak, yalnızca içten yanmalı motorla çalışan yeni otomobil ve kamyonetlerin satışının sona ermesi anlamına geliyor. Fakat bu yasağın, elektrikli dört tekerlekli sürüşün iki tekerlekli alana da yayılmasını sağlayabileceğini görmek mümkün. Avrupa’da benzinle çalışan motosikletler için tek tasarruf yöntemi, iki tekerlekli bir araçla gelen sınırlayıcı form faktörüdür. Fakat gidişatın da gösterdiği gibi, motosiklet endüstrisinin geleceğinin de elektrikli olacağını söyleyebilmek mümkündür. Günümüzde de pek çok ülke, elektrikli motosiklet üretimi konusunda harekete geçmiş durumda. Dünya çapında 2040 senesine kadar da elektrikli motosiklet kullanımının önemli ölçüde yaygınlaşması bekleniyor.

Elektrikli Motosikletlerin GeleceğiBahsettiğimiz gibi, elektrikli motosiklet kullanımının yaygınlaşması da önümüzdeki dönemlerde yaşanacak gelişmeler arasında. Dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi olan Endonezya ise bu konuda ilk harekete geçen ülkelerden birisi. Endonezya Enerji ve Maden Kaynakları Bakanı Arifin Tasrif, yeni motosiklet satışlarının 2040 yılına kadar yalnızca elektrikli olmasını zorunlu kılacaklarını söylüyor. Bu hareket, Endonezya'nın kayda değer hava kirliliğini azaltmayı amaçlıyor. Bu yüzden de Endonezya hükümeti, vatandaşların içten yanmalı motorlardan elektrikli araç kullanımına geçiş yapmalarını sağlayacak yeni teşvikler planlamakta. Bu hareket aslında 2050 yılına kadar yeni satışların yalnızca elektrikli otomobil satışı olarak gerçekleşmesini öngören daha büyük bir planın parçası. Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dadan Kusdiana, bu konuda Reuters'e önemli açıklamalarda bulundu. Kusdiana, bu açıklamasında, içten yanmalı motorların kullanımının durdurulmasına yönelik herhangi bir politikalarının olmadığını, sadece teşviklerle elektrikli araçların kullanımını yaygınlaştırmayı hedeflediklerini belirtti.

Endonezya’nın Dünya Elektrikli Araç Piyasasından Faydalanma Planları


Endonezya otomotiv endüstrisinin verilerine göre, Endonezya karayollarında 15 milyon araba ve 112 milyon motosiklet bulunuyor. Bu veriler, Endonezya’nın motosikletler konusundaki hedeflerini oldukça önemli hale getiriyor. Çünkü iki tekerlekli araçlar, ülkenin adalarında en önemli ulaşım yöntemi olarak kullanılmakta. Endonezya, bu hedefe yönelik olarak, yüksek miktarlarda lityum pil üretiminde kullanılan nikel laterit cevheri tedariki gerçekleştiriyor. Endonezya, bu cevher aracılığıyla elektrikli araçlara yönelik pil üretiminde dünya genelinde lider bir tedarikçi olmayı planlıyor. Ülkenin bu planları da önce kendi pazarında talep yaratmaktan başlıyor.

Avrupa’da başlayan elektrikli araç teşvikleri, tüm dünya genelinde otomotiv sektöründe köklü değişiklikler yaratacak gibi görünüyor. Bu kararlı planlar ışığında da birçok ülke, bu yeni otomotiv sektörü piyasasında söz sahibi olabilmek adına hamleler gerçekleştirmeye şimdiden başladı. Elektrikli araçlar, dünyamızı hem çevresel hem de ekonomik olarak köklü bir biçimde değiştireceğe benziyor.WhatsApp Viber call