Ek Gelir Sağlamanıza Yardımcı Olacak En İyi İş Fikirleri

Günümüzde iyi bir ek gelire hayır diyebilecek pek fazla insan yoktur. Kimisi için ay sonunu getirmeye kimisi için ise okul harçlığını çıkarmaya yardımcı olacak birçok iş fikri bulunuyor. Üstelik bu işleri dilerseniz normal zamanlarda yaptığınız işe ek olarak, dilerseniz okuldan arta kalan zamanlarınızda dilerseniz de tam zamanlı bir şekilde yapabilme esnekliğine sahipsiniz. Haydi ilk işimizle başlayalım.

İnternet Üzerinden Araştırmalara Katılın

Birçok araştırmaya katılarak para kazanmak için iş hayatında herhangi bir deneyime sahip olmanıza bile gerek yok. Bu şekilde para kazanmanıza yardımcı olan platformlardan birisi UserInterview. Birçok şirket bu platformda araştırma çalışmalarına katılacak insanlar arıyorlar. Üstelik bu araştırmaların çoğuna görüşlerinizi paylaşarak katılmak için uzman olmanıza gerek yok. Peki, bu platformdaki araştırmalara nasıl katılabilirsiniz? Öncelikle şirketler size bazı araştırmalara katılmanız için davetiye gönderiyor. Örneğin kasko sigortası sağlayan bir firma kasko sigortası tercihinizi neye göre yaptığınızı anlamak adına sizi bir araştırmaya davet edebilir. Bu tür araştırmalarda tüm soruları yanıtlamak yalnızca bir saat sürer. Karşılığında alacağınız para ise araştırmanın türüne göre 100 TL ile 300 TL arasında değişebilir. Öte yandan, daha nitelikli araştırma çalışmaları için 1000 TL'ye kadar kazanabilirsiniz.

Online Anketlere Katılın

Zahmetsizce ekstra gelir elde etmek istiyorsanız anketler tam size göre. Ancak her anket sitesinin aynı olmadığını şimdiden belirtelim. Çünkü birçok platform kullanıcılardan uzun süren anketlere katılmalarını istiyor. Anketin yarısında ise anketin size uygun olmadığını söyleyerek hiçbir ödeme yapmıyorlar. Neticede vaktiniz de boşa harcanmış oluyor. Bu yüzden anketlerden para kazanmak için öncelikle doğru platformları bulmak çok önemli. Doğrusunu söylemek gerekirse çevrimiçi anketlere katılarak ayda binlerce lira kazanmanız mümkün değil. Bu işi boş zamanlarınızda yaparak aile ekonomisine bir ek gelir veya öğrenciyseniz okul harçlığınıza katkı sağlayabilirsiniz.

Evcil Hayvan Bakıcılığı Yapın

Hayvanları sever misiniz? O halde size harika bir haberim var. Evcil hayvan bakıcılığı tam anlamıyla tutkuyla yapabileceğiniz bir iş. Ayrıca ne zaman yapacağınıza karar vermenize olanak sağlayan son derece de esnek bir iş. Yani evcil hayvan bakıcılığı yaparak tam zamanlı işinizden arta kalan zamanlarda ekstra para kazanabilirsiniz. Ya da okuldan kalan zamanlarda da bu işi yapabilirsiniz. Açıkçası hangi zamanlarda yapacağınız tamamen size kalmış. Kim olursanız olun veya ne yaparsanız yapın istediğiniz zaman evcil hayvan bakıcılığı yapabilirsiniz.

Evcil hayvan sahiplerinin minik dostlarımız için güvenilir bakıcı bulmak adına kullandıkları birçok platform var. Bu platformlardan birine katılarak evcil hayvan bakıcılığı yapmaya başlayabilirsiniz. Evcil hayvan bakıcılığından ayırdığınız zamana bağlı olarak haftada 500 ile 1000 TL arasında gelir sağlayabilirsiniz.

Arabanızı Reklamlarla Kaplayın

Pasif gelir elde etmenize yardımcı olacak bir başka yol da arabanızı herhangi bir markaya ait bir reklamla kaplamaktır. Bunun için tabi ki öncelikle bir arabanızın olması gerekir. Eğer bir arabanız varsa geriye uygun bir reklam bulmanıza yardımcı olabilecek bir çevrimiçi platform ya da uygulama bulmak kalıyor. Bu uygulamalar ilk olarak arabanızın belirli bir kilometreye kadar ki yolculuğunu takip edecektir. Aracınızla seyahat ederek bu kilometre limitine ulaştığınızda ise uygulama, bölgeniz için en uygun reklamları sunmaya başlar. Arabanızı bu reklamlardan herhangi biriyle bir aydan bir yıla kadar kaplayabilirsiniz. Ödemeleriniz ise aynı şekilde aylık olarak yapılır. Dilerseniz ödemenizi aldıktan sonra aracınızın üzerini başka bir reklamla da kapatabilirsiniz.

Online Ders Verin

Herhangi bir meslekte veya alanda uzmanlığınız var mı? Öyleyse bunu insanlara öğreterek neden para kazanmayasınız ki? Tam zamanlı işinizden artan ekstra zamanlarda diğer insanlara mesleki bilgilerinizi çevrimiçi olarak öğretebilirsiniz. Ya da bir öğretmen veya eğitmenseniz de online ders verebilirsiniz. İnternette aklınıza gelebilecek her konuda ders verebilirsiniz. Bu işi düzenli olarak yapan insanların ayda 10 bin TL civarında gelir elde ettiklerini belirtelim. Yani çevrimiçi ders vermek tam zamanlı olarak da yapabileceğiniz bir iş. Bu işi başarılı bir şekilde yapabilmek için tek ihtiyacınız olan şey ise öğretme tutkusudur. Bunun dışında internet bağlantısı olan her yerden bu işi yaparak para kazanabilirsiniz.

Çevrimiçi Mağaza Açın

İş zekanıza güveniyor musunuz? Ya da bir şeyler üretme konusunda herhangi bir yeteneğiniz bulunuyor mu? Eğer bu ikisinden birisine sahipseniz çevrimiçi satışlardan hatırı sayılır miktarlarda para kazanabilirsiniz. Eğer mağazanızda endüstriyel ürünleri satacaksanız internet üzerinde araştırma yaparak en fazla talep gören ürünleri öğrenebilirsiniz. Ya da kendi el yapımı ürünlerinizi de çevrimiçi mağazanızda satışa sunabilirsiniz. Doğru çevrimiçi araçları bulduktan sonra online satışlardan çok para kazanabilirsiniz. Örneğin Google Trends sayesinde insanların belirli zaman dilimlerinde hangi ürünleri aradığını belirleyebilirsiniz.

Bir Uygulama Geliştirin

Günümüzde birçok girişimci uygulamalarla para kazanmayı tercih ediyor. Ancak bir uygulama yapmanın düşündüğünüz kadar basit ve ucuz olmadığını belirtelim. Öncelikle işe başlamadan önce iyi bir ekip oluşturmanız gerekir. Ayrıca iyi bir uygulama oluşturmak için mümkün olduğunca çok sayıda gelişmiş özellik eklemeniz de gerekecek. Bütün bunlar doğal olarak çok fazla yatırım ve sıkı çalışma gerektirir. Bunun yerine bir uygulama oluşturucu kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Bu tür platformlar herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmadan bir uygulama geliştirebilmenize olanak sağlar. Birçoğu da uygulamanızı geliştirmeye ücretsiz olarak başlamanıza izin verir.

Web Sitelerini ve Uygulamaları Test Edin

Sık sık internette sörf yapan birisi için ek gelir sağlayabilecek en harika işlerden birisi web sitelerini ve uygulamaları test etmektir. Eğer sorunları yakalama konusunda yetenekliyseniz ve bunları doğru bir şekilde raporlayabiliyorsanız neden bundan para kazanmıyorsunuz? Günümüz dünyasında çevrimiçi bir varlığa sahip olmak çok önemlidir. Bu yüzden markalar için çevrimiçi itibar ve güvenilirliğin anahtarı hatasız bir web sitesidir. Aynı durum uygulamalar için de geçerlidir. Bir uygulama oluşturmak sadece kodlamadan ibaret değildir. Bir uygulama oluştururken kodlama dışındaki en zor süreçlerden biri test etme sürecidir. Markalara ve uygulama geliştiricilerine tam olarak bu konularda yardımcı olan birçok platform bulunuyor. Çünkü markalar ve geliştiriciler insanların uygulamalarını ve web sitelerini test etmeleri için hatırı sayılır miktarlarda ödeme yapmaya hazırlar. Fakat şunu belirtelim ki bu işi yapmanız için üye olmanız gereken platformların çoğu ödemeleri yapabilmek adına bir PayPal hesabına sahip olmanızı şart koşuyor. Eğer bu sorunu aşabilirseniz uygulamaları ve web sitelerini test etmeye ayıracağınız 20 dakika için 100 TL gibi ücretler alabilirsiniz.

Sanal Asistanlık Yapın

İş dünyasındaki dijitalleşme yeni sanal mesleklerin de ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu mesleklerden birisi de sanal asistanlık. Fakat sanal asistanlık deyip de geçmeyin. Sanal asistanlık iş yüküne ve deneyime bağlı olarak saatte 300 ila 500 Türk Lirası arasında bir kazanç elde edebilmenizi sağlayabilir. Peki bir sanal asistan tam olarak ne iş yapar?

Her şeyden önce bu işi yapabilmek için idari becerilere sahip organize bir kişilik olmanız gerekir. Bunun yanı sıra dijital medyayı da etkin bir şekilde kullanabilmelisiniz. Bu becerilere sahipseniz sanal asistan olarak işletmelere yardımcı olabilirsiniz. Bir sanal asistanın başlıca görevleri ise şunlardır:

- E-postalarla uğraşmak
- Sosyal medya kanallarını yönetmek
- Blogları güncelleme
- Çevrimiçi müşteri hizmetleri

WhatsApp Viber call