EGR Nedir? Araçlarda EGR Arızası Nasıl Anlaşılır?

EGR, elektro pnömatik bir valftir. Bu valf kara taşıtlarında yaygın olarak kullanılmakla birlikte çoğunlukla motor bölmesinde yer almaktadır. Bir EGR valfinin temel görevi egzoz gazlarını devir daim yapmaktır. Bu devir daim işlemleri neticesinde EGR valfleri de aracınızın diğer bileşenleri gibi aşınabilir. Bu aşınmalar ve yıpranmalar aracınızın motorunda kir ve kurum birikmesine sebep olarak performansı olumsuz yönde etkiler. Hatta daha ileri vakalarda araçlarda motor kaynaklı ciddi arızalar meydana gelmesi bile son derece olası bir durumdur. Peki EGR sistemi motorunuzda tam olarak ne yapar?

EGR Valfi Ne İşe Yarar?

Bir EGR valfi motora dışarıdan sağlanan havanın bir miktar yanmış egzoz gazı ile birbirine karışmasında rol oynar. Bu, motorun yanma odasında bulunan fazla miktardaki oksijeni azaltmak için gereklidir. Bu sayede yanma sıcaklığı da önemli miktarda azaltılmış olur. Bu durum aynı zamanda yüksek ısılardan dolayı nitrojen oksitlerin meydana gelmesinin de önüne geçer.

Bir EGR valfi egzoz gazlarının geri dönüşüm sistemlerini kullanmak suretiyle çalışmaktadır. Bu yolla egzoz gazında bulunan azot oksitler de önemli ölçüde azaltılmış olunur. Fakat aracın motorunun tam yükte çalışması halinde ise egzoz gazının devir daimi gerçekleşmemektedir. Bunun sebebi bu tür durumlarda daha fazla miktarda oksijene ihtiyaç duyulmasıdır.

EGR Valfi Arızaları Nelerdir?

EGR valfinde egzoz gazından kaynaklı kir ve kurum birikmesi gibi durumlarda temizliği yapılmalıdır. Eğer EGR valfi işlevini yerine getiremeyecek durumda ise valfi değiştirmek gerekebilir. Peki EGR valfinde sorun olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Eğer EGR valfinde bahsetmiş olduğumuz bu sorunlardan birisi varsa aracınızın motoru titreşimli bir şekilde çalışacaktır. Hatta bazı durumlarda hiç çalışmayabilir bile. Bununla birlikte EGR valfinde kir ve kurum birikmesi veya valfin bozulması gibi durumlar kendisini yakıt tüketiminin gittikçe artması şeklinde de gösterebilir. Aynı zamanda aracınızın mevcut çekiş gücünde de gitgide düşüşler meydana gelecektir. EGR valfinde kir veya kurum birikmesinin en önemli belirtilerinden birisi de aracınızın egzozundan simsiyah dumanların çıkıyor olmasıdır. Son olarak EGR valfinde herhangi bir problem olduğunu gösteren bir diğer önemli gösterge de sürücü ayağını gaz pedalından çektiği anlarda kendisini gösterir. Sürücü ayağını gaz pedalından çektiği anlarda araç tekliyorsa bu durum bir EGR valfi arızasının göstergesi olabilir.

EGR Valfi Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Eğer siz de EGR valfinizin daha büyük problemlere sebep olmasını istemiyorsanız onu düzenli aralıklarla kontrol etmeli ve değiştirmelisiniz. Fakat EGR valfini sökme, değiştirme, yeniden takma ve temizleme gibi süreçlerde son derece dikkatli davranılması gerekmektedir. Aksi takdirde aracınızda çok daha büyük hasarlara sebebiyet verebilirsiniz. EGR valfini temizlemek veya değiştirmek istiyorsanız sırasıyla şu adımları takip etmeniz gerekecek.

EGR valfi egzoz manifoldun ile hava filtresi arasında yer alan bir bileşendir. Öncelikle valfi sökmek veya temizlemek adına burada gerekli alanı açmanız gerekmektedir. Bunun için işe hava filtresini sökerek başlayabilirsiniz. Ardından EGR valfinizin bağlantı yerlerini sökmeye başlayın. EGR valfini temizlemek için küçük bir fırça kullanabilirsiniz. Ardından temizleme işlemini tamamlamak adına valfi özel olarak hazırlanmış birtakım sıvıların da içerisinde bekletmeniz gerekecek. Temizlediğiniz EGR valfini iyice kuruladıktan sonra söktüğünüz gibi geri takarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Eğer isterseniz temizlemiş olduğunuz veya yenisiyle değiştirdiğiniz EGR valfinizin üzerine kir ve kurumdan koruyucu nitelikteki spreylerden de sıkarak kirlenmesini geciktirebilirsiniz.


WhatsApp Viber call