Dünyanın İlk Gerçek Hoverbike'ı: XTurismo

Japon Teknoloji Şirketi Gerçek Bir Hoverbike Üretti


Günümüzde insanların ulaşım konusunda çok fazla seçeneğini olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Aslında gerçekten de öyle. Fakat teknolojinin vardığı son nokta bildiğimiz anlamdaki temel ulaşım şekilleri dışında da yeni ulaşım metotlarını hayatımıza sokmaya başladı bile. Ulaşım denildiği zaman akla ilk gelen arabalar ve motosikletler olabilir. Ulaşım tarihinin en köklü ulaşım araçlarından olan trenler de demiryollarının yaygınlaşmasıyla tarih içerisinde büyük bir yükseliş yaşamıştı. Bugünlerde ise bu ulaşım yönteminin yerini tramvaylar ve nispeten trafiğe takılmadan yer altından ulaşım sağlayan metrolar almış durumda. Hızlı trenler ise bu teknolojinin vardığı son nokta olarak karşımıza çıkmakta. Bisikletler de en az trenler kadar köklü bir tarihe sahip ulaşım araçlarından birisidir.

En az karayolu ulaşımı kadar eski bir tarihe sahip deniz ulaşımını sağlayan gemiler de teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık çok daha uzun mesafeleri daha hızlı bir şekilde kat edebilmekte. Üstelik eskisine kıyasla çok daha büyük, hatta devasa boyutlarda gemiler bile üretiliyor. Buraya kadar ulaşım tarihi ile derinden bağlara sahip ulaşım araçlarından bahsettik. Fakat ulaşım tarihinde asıl büyük devrimi gerçekleştiren ulaşım araçları ise uçaklar olmuştur. Uçaklar sayesinde insanoğlu dağ tepe, deniz okyanus demeden dünyanın öbür ucu olarak nitelendirilen her bir köşeye çok kısa süreler içerisinde seyahat edebilmektedir. Fakat uçakların hava ulaşım araçlarının gözbebekleri olduklarını düşünüyorsanız birazdan bahsedeceğimiz haberin fikrinizi değiştireceğinden emin olabilirsiniz.

ALI Technologies İlk Hoverbike Aracını Satışa Sundu: Fiyatı 680 Bin DolarALI Technologies, son zamanlarda ulaşım konusunda devrim niteliğinde bir aracı geçtiğimiz günlerde piyasaya sürdü. Japon Teknoloji Şirketinin piyasaya sürdüğü bu araç, bilim kurgu filmlerinde çok kez denk geldiğimiz hoverbikeların ta kendisi. Firmanın piyasaya sürmüş olduğu bu hoverbike, günümüzde oldukça yaygınlaşan drone teknolojisini baz alarak tasarlanmış.

ALI Technologies şirketinin piyasaya sürmüş olduğu bu hoverbike türü ulaşım aracının adı ise XTurismo. XTurismo içten yanmalı bir motora sahip. Aracın bu motoru tamamen elektrik enerjisi ile çalışmakta. XTurismo, kendi başına totalde 300 kilogramlık bir ağırlığa sahiptir. Taşıyabileceği herhangi bir yükün ise ağırlığı şimdilik en fazla 100 kilogram ile sınırlı. Bu koşullar altında XTurismo, full şarj ile en fazla 40 dakika kadar bir seyahat olanağı sağlayabiliyor. Aracın temel kullanım amacı ise karayolu ile ulaşım imkanlarının kısıtlı olduğu ücra bölgelere ulaşım sağlayabilmekle kısıtlı.

Araç her ne kadar henüz istenilen performansa sahip olmasa bile ALI Technologies şirketi zamanla XTurismo’yu optimize edeceklerini de açıklamış bulunuyor. Buna rağmen XTurismo, özellikle de bilim kurgu fanatikleri tarafından büyük bir ilgi görmekte. Dünyanın ilk gerçek hoverbike türü hava aracı olan XTurismo’nun, özelliklerine rağmen aşırı yüksek bir satış fiyatına sahip olması ise bu araca büyük ilgi gösteren bilim kurgu meraklılarını şimdilik üzdü. Bakalım bu araçlar zamanla herkesin edinebileceği şekilde üretilebilecek mi? Öyle olursa günümüzün en yaygın ulaşım araçlarından olan otomobillerin ve motosikletlerin pabuçları dama atılabilir. Fakat XTurismo’nun günümüzdeki satış fiyatına bakılırsa bunun gerçekleşmesi çok uzun bir zaman alacağa benziyor. Siz en iyisi uzun zamandır planladığınız Türkiye gezinize başlamak için bu teknolojinin yaygınlaşmasını beklemek yerine Emr Car Rental araçları ile hayallerinizi daha fazla ertelemeye son verin. Emr Car Rental güvenli ve keyifli seyirler diler.


WhatsApp Viber call