Doğu'nun Başkenti: Van Gezi Rehberi

Doğu'nun başkenti kahvaltının ve gezilecek yerlerin adresi olan Van tarihi eseler, kiliseler, camiler, müzeler ve yüzlerce mekanı içinde barındırır.
Kışın oldukça soğuk ve ulaşım konusunda sıkıntı yaşanabileceği için bu tarihe kenti yaz aylarında gezmek mümkün. 

Van'a gelenler tarafından oldukça merak edilen ilk ziyaret yerlerinden biri olan Van Kalesi M.Ö.800'lü yıllara dayanır. 
Van Kalecik Mahallesinde yer alan Van evleri yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden birisidir. 
Her şehirde bulunduğu yerin yükünü taşıyan kalbinin attığı bir merkez vardır. Ve Van'ın kalbinin attığı yer iste Cumhuriyet Caddesidir. 
Van'ın Gevaş ilçe sınırında bulunan Akdamar Adasına, Ermeni kralı tarafından bir keşişe inşa edilen Akdamar Kilisesi'nin geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır. 

Mimari yapısı haç planına göre inşa edilmiştir ve kilisenin dış cephesindeki taşlar Tevrat'ta günlük yaşamı yansıtmaktadır. 
Van'ı ziyaret etmişken stres ve yorgunluk atmak için gidilebilecek en güzel yer Erciyeş Kaplıcalarıdır. 
Bilindiği üzere oldukça meşhur olan Van kedilerini korumak amacı ile Yüzüncü Yıl Üniveristesi içerisinde bulunan Van Kedisi Evi kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır. 

Türkiye'nin en büyük gölü olan Van gölünü ziyaret etmeden dönmemek gerekir. Van'ın denizi olan bu gölün suyu sodalıdır ve nadir bir tür olan inci kafeline ev sahipliği yapar. 
Van Gölü'nden sonra Türkiye'nin en büyük gölü olan Erçek Kuş Cenneti olarak da bilinir ve ziyaret listelerinize ekleyerek bu doğa harikası yere şahitlik edebilirsiniz.

WhatsApp Viber call