Dizel Partikül Nasıl Temizlenir?

Dizel partikül filtresi adından da anlaşılacağı üzere dizel araçlarda egzoz sisteminin bir bileşeni olarak yer almaktadır. Dizel araçlarda bulunan bu partikül filtresinin görevi araca hizmet etmekten çok doğayı korumaya yöneliktir. Bu filtre egzoz gazında bulunan kir, kurum, katı parçacık ve partiküllerin çevreye salınımını önlemeye yarar.

Bu tür bir partikül filtresinin özellikle dizel araçlarda bulunmasının geçerli bir sebebi var elbette. Çünkü benzinle çalışan araçların egzoz gazı vasıtasıyla çevreye saldıkları kurum miktarı göz ardı edilebilir düzeylerdedir. Buna karşın dizel araçlarda motorin kullanımından kaynaklı olarak doğaya salınan kurum miktarı çok daha fazla ve zararlı seviyelerdedir. Öncelikle dizel araçlarda bu kurumun nasıl meydana geldiğini ve nasıl birikerek bir noktadan sonra doğaya salınımının gerçekleştiğini yakından inceleyelim.

Dizel araçlarda motorin kullanımından kaynaklı olarak ortaya çıkan kurumlar DPF içerisinde birikmeye başlar. Bu durum özellikle zaman içerisinde aracın çekişinin düşmesine, performansının azalmasına ve daha fazla yakıt tüketmesine sebep olacaktır. Bu sebepten dolayı DPF’de biriken bu kurumların yakılma yoluyla buharlaştırılarak temizlenmeleri gerekir. Bu işlem için egzoz gazının sıcaklığı kurumları yakacak seviyeye kadar yükseltilir. Böylece DPF’de biriken bu kurumlar yanıp buharlaşır ve egzoz gazı ile atılır. Ancak şehir trafiğinde çok vakit geçirmek gibi aracınızı uzun süre düşük devirde kullanmanıza sebep olacak durumlardan ötürü egzoz gazı bu kurumları yakacak yeterli sıcaklığa yükselemez. Bu sebeple kurumlar da DPF’de birikmeye devam eder ve neticede DPF’nin tıkanmasına sebep olurlar.

DPF’nin hem ön tarafında hem de arka tarafında basınç sensörleri vardır. Bu gibi durumlarda dizel araçların elektronik kontrol ünitesi hem bu basınç sensörleri hem de egzoz gazı sıcaklık sensörü vasıtasıyla edindiği verilerden DPF’deki tıkanıklığı belirler. ECU, DPF’nin tıkanık olup olmadığını bu iki sensör arasındaki basınç farklılığının seviyesini değerlendirerek belirler. Yani başınç farkı ne kadar artarsa DPF de o kadar tıkanmıştır. Neticede sistemin gönderdiği sinyallerle motor arıza ışığı da yanmaya başlar.

ECU, DPF’yi Nasıl Temizler?

Normal şartlarda aracınız nispeten yüksek devirli sürüşlerde DPF’yi tıkayan kurumları yakarak temizler. Bu esnada aracın elektronik kontrol ünitesi önce EGR sistemini devre dışı bırakır. Sonra da ilk olarak motorun sıcaklığını yüksek seviyelere çıkartır. Ardından ise enjeksiyon biçimini değiştirir. Böylece DPF’nin tıkanmasına sebep olan bu kurumları yakmaya yetecek miktarda mazotun katalizöre sızmasına olanak verir. Katalizöre giren bu eser miktardaki mazotun yanması neticesinde yükselen sıcaklık DPF’deki kurumları yakarak temizler.

Bu işlem aslında aracınızın dizel partikül filtresini kurumlardan nasıl temizleyeceğinizin de cevabını veriyor. Eğer aracınızı sürekli olarak şehir içi trafikte düşük devirlerde kullanıyorsanız DPF’deki kurumlar yanmadığı için kaçınılmaz olarak burada birikmeye başlayacak ve neticede DPF’yi tıkayacaklardır. Yani bu tür durumlarda aracınızı üçüncü veya dördüncü viteste 3000 devirde saatte 50 kilometre hızda yaklaşık yarım saat kadar sürerseniz DPF’de biriken bu kurumların temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer bu işlem neticesinde DPF temizlenmediği için motor arıza ışığı yanmaya devam ediyorsa aracınızı bir servise götürerek DPF’yi manuel olarak temizletmeniz gerekir.

WhatsApp Viber call