Dizel Motorlarda Hava Filtresi Neden Önemlidir?

Hava filtresinin neden önemli olduğunu anlayabilmek adına önce onun ne işe yaradığına bir göz atalım. Bir hava filtresi her içten yanmalı motorda bulunması gereken önemli bir ekipmandır. İçten yanmalı motorlar sistem içerisinden elde ettiği hava ile yakıt yakma alanını besler. Yakıtın motora gönderilmesi ile birlikte karbüratör de hava filtresi sayesinde hava teneffüs eder. Bir hava filtresi genellikle karbüratörün yakınında bulunmakla birlikte enjeksiyon modellerinde farklı yerlerde de olabilmektedir. Peki bir hava filtresinin görevi tam olarak nedir?

Hava Filtresinin Görevi Nedir?

Bir motorda bulunan hava filtresinin asıl görevi motora gönderilecek havayı toz ve motora zarar verebilecek her türlü zararlı maddelerden temizlemektir. Bir hava filtresinde bulunan filtre hem söz konusu bu zararlıları süzebilecek hem de havayı geçirebilecek bir şekilde üretilir. Bu filtre genellikle sac malzemesi ya da sentetik madde ile ayrı bir alanda tutulmaktadır. Bu yöntem sayesinde hava filtresinin değişim ve montaj gibi işlemlerde zarar görmesinin önüne geçilir.

Eğer kullandığımız araçların motorlarında bir hava filtresi olmasaydı muhtemelen bu zararlı maddeler ve toz zerrecikleri motorlara büyük ölçüde zarar verecekti. Çünkü bu tür maddelerin zamanla motor içerisinde birikmesi motorlarda ciddi aşınmalara sebep olur. Tüm bu sorunlarla karşılaşılmaması adına zarar gören veya herhangi bir şekilde işlevini yitiren hava filtreleri mutlaka yenileriyle değiştirilmelidir. Peki motorunuzdaki hava filtresini ne zaman değiştirmeniz gerektiğini nasıl anlarsınız?

Öncelikle araç motorlarındaki hava filtresinin değişimi periyodik olarak gerçekleştirilmesi gereken bir şey değildir. Çünkü hava filtresi kullanıma bağlı olarak işlevini yitirebilmektedir. Yani aracınızı toz, toprak ve diğer küçük zararlı maddeciklerin daha yoğun olarak bulundukları yerlerde daha fazla kullanırsanız hava filtresini de o kadar çabuk değiştirmeniz gerekecektir. Eğer hava filtrenizi zamanında değiştirmezseniz yoğun bir şekilde tıkanmış bir hava filtresinin yakıt yakma alanında yoğunlaşmaya sebep olabileceğini aklınızda bulundurmalısınız.

Dizel Araçlarda Hava Filtresini Ne Sıklıkla Değiştirmeniz Gerekmektedir?

Hava filtresi özellikle dizel motorlar için son derece kritik bir öneme sahiptir. Bu bağlamda dizel araçlarda hava filtresini değiştirme sıklığı aracınızla kaç kilometre yaptığınızla daha yakından alakalıdır. Dizel araçlarda hava filtresi değişimleri mutlaka 10 bin ya da 15 bin periyodik bakımlarında gerçekleştirilmelidir. Aracınızın motorundaki hava filtresini vakitlice değiştirmek her şeyden önce motorunuzun ömrünü uzatır. Aynı zamanda performans anlamında da daha kaliteli bir şekilde çalışmasını sağlar. Kirlenmiş ve işlevini büyük ölçüde kaybetmiş hava filtreleri yakıt kullanımını %5 ile %10 arasında artırabilmektedir. Bununla birlikte motorunuzdaki hava filtresinin orijinal olup olmaması da aracınızı hem performans hem de yakıt tüketimi bakımından etkileyen önemli bir faktördür.

Dizel araçlarda toz ve diğer zerreciklerle tıkanmış bir hava filtresi motorda güç kaybına sebep olarak aracın gücüne doğrudan olumsuz yönde bir etkide bulunur. Dizel aracınızı her zaman maksimum beygir gücünde kullanabilmeye devam etmek istiyorsanız motorunuzun hava filtresini periyodik olarak değiştirmeyi asla ihmal etmemelisiniz. Emr Car Rental güvenli ve keyifli sürüşler diler.


WhatsApp Viber call