Boğa ve Ayı Piyasası Nedir?

Eğer borsa gibi yatırım araçlarıyla ilgileniyorsanız daha önce boğa ve ayı piyasası terimlerini muhakkak duymuşsunuzdur. Peki bu terimlerin ne anlama geldiğini daha önce hiç düşündünüz mü? Aslında piyasalardaki inişleri ve çıkışları ifade etmek için kullanılan bu iki terim de mantıklı sebeplere dayanan bir anlam ifade ediyorlar. Haydi şimdi bunları açıklayarak devam edelim.

Ayı Piyasası Nedir?

Piyasalar da her insanın yaşantısında olabileceği gibi birçok inişlere ve çıkışlara sahne olabilmektedir. Fiyatlarda meydana gelen düşüşler ve yükselişler çoğu zaman kalıcı olmasa da global koşullara bağlı olarak normalden daha uzun sürdüğü de oluyor. Piyasadaki fiyatların uzun süreli bir düşüş trendine girmesini simgelemek adına da ayı piyasası tabiri kullanılıyor. Peki neden bu tabir? Piyasadaki düşüşleri insanlar neden ayı ile simgelemeyi tercih etmişler? İnsanların bu tabiri kullanmalarının nedeni ayıların avlarına karşı saldırıya geçerken pençelerini yukarıdan aşağıya doğru savurmalarından kaynaklanıyor. Piyasalardaki düşüş trendinin yukarıdan aşağıya doğru gerçekleştiğini göz önünde bulundurduğunuzda neden ayı piyasası denildiğini anlayabilmek daha kolaylaşıyor. Peki piyasaların ayı trendine girdiği nasıl anlaşılır?

Öncelikle piyasalardaki ana trendin aşağı yönlü olması gerekir. Bununla birlikte piyasalarda işlem gören yatırım araçlarında tepe noktasından en az %20’lik bir düşüşün meydana gelmiş olması da gerekmektedir. Ayı piyasasında düşüş trendinin devam edeceğine dair karamsar bir hava olmasından dolayı ürünlere olan talep de azalır. Bu sebepten dolayı ayı piyasasında insanlar güvenli liman olarak tabir edilen yatırım araçlarına yönelme eğilimindedirler.

Boğa Piyasası Nedir?

Herkes parasını yatırdığı ürünlerin değerini hızla katlamasını arzu eder. İşte bugünlerde insanlar sıklıkla boğa piyasası tabirini duyarlar. Boğa piyasasında ürünlerin en dip noktasından en az %20’lik bir yükseliş göstermiş olmaları gerekmektedir. İşte bu piyasalarda oklar yukarı yönde olduğundan boğa piyasası adı verilir. Peki neden boğa? Bunun sebebi de ayı piyasasına neden ayı piyasası dendiğinin açıklamasıyla benzerdir. Boğalar karşılarındaki avlarına saldırırken boynuzlarını aşağıdan yukarıya doğru savururlar. İşte bu sebepten dolayı piyasadaki okların yukarı yönde olmasını simgelemesi amacıyla boğa piyasası adı verilmiştir.

Boğa trendine giren piyasalarda likiditeler bollaşır. Dolayısıyla piyasalardaki likidite artışlarının boğa trendini tetiklediğini ifade edebiliriz. Boğa piyasasının başlaması için makro ekonomik koşulların iyi olması ve istihdamın da fazla olması gerekmektedir. Bu tür dönemlerde yatırımcılarda piyasalardaki olumlu havanın, yani yükseliş trendinin uzun süre daha devam edeceği umudu vardır.

Piyasalar boğa trendine girdiğinde küçük büyük her ölçekten yatırımcı kazanç elde eder. Boğa piyasasının ne kadar devam edeceği ise piyasadaki trendlere bağlıdır. Boğa piyasası genel olarak üç aşamadan oluşmaktadır. Bunlar toplama, alım ve doyum aşamalarıdır. Yatırımcılar doygunluk aşamasına ulaştıktan sonra satış yapmaya başlarlar. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta boğa piyasasının bitmesinin hemen ardından çoğunlukla ayı piyasasının başlıyor olmasıdır.

WhatsApp Viber call