Bitcoin Nedir? | Bitcoin Nasıl Üretilir?

Son yıllarda daha da popülerleşen özellikle Türkiye‘de 2018 yılından itibaren büyük ilgi gören Bitcoin herhangi bir merkeze bağlı olmayan, yönetilemeyen , devlet başkanı, merkez bankası , şirket ve dahi kuruluşlar tarafından kontrol edilememektedir. Diğer para ve yatırım birimlerinden oldukça farklı, bir Blockhain teknolojisi üzerine kurulu olan dijital para birimidir.

Bitcoinin arkasında bir takım gönüllülerden oluşan kod yazarları bulunmaktadır. Bu sayede bütün bu işlemler , transferler ve kişiler arasında aracısız olarak gerçekleşir.

BTC KİMİN ESERİ? BTC’NİN AMACI NEDİR?


Satoshi Nakamoto lakabını kullanan bir kişi ve kişiler tarafından üçüncü ödeme sistemlerine, bankalara veya kurumlara güven zorunluluğunu ortadan kaldırma ilkesiyle doğan bitcoin ve sahip olduğu teknoloji ile taraflar arasında bağlantı kurmaya gerek kalmamıştır. Günümüzde hala Satoshi Nakamoto isimli şahsın kim olduğu bilinmemektedir.

BTC NASIL ALINIR ? BTC NASIL ÜRETİLİR?


Fiziksel olarak gözle görülebilen altın , gümüş gibi kıymetli emtialara imgesel anlamda ancak dijital olarak benzerlik gösteren bitcoin tıpkı altın gibi sınırlı arza sahiptir. Türk lirası , euro , dolar gibi finansal düzenin başrolleri sınırlı sayıda basılırken günümüzde bitcoinin sınırlı arza sahip olması talep artarken arzın sınırlı kalmasıyla değerinin sürekli artış göstermesine neden oluyor . Bitcoin üretimine ‘’madencilik’’ adı verilir. Üreten kişiye de ‘’madenci’’ adı verilir. Bu kazı işleminin gerçekleşebilmesi için yüksek işlemciye sahip bilgisayarlar gerekmektedir.

ALTCOİN NEDİR?
Altcoin
kısaca Bitcoine alternatif olarak çıkarılmış herhangi bir kripto para birimidir. Örnek olarak Etherium,Tether,  XRP,  Litecoin ve  teknik olarak birer “altcoin”dir. Coinmarketcap verilerine göre 5000’den fazla altcoin bulunmaktadır. Altcoinler Bitcoin’in sunamadığı özellikleri sunmayı hedefler. Dağıtım şekli, yönetimi ya da karma algoritması gibi  özellikleri geliştirmeye odaklanırlar. Proje, performans, temel ve teknik altyapı, hacimde altcoinin değerini belirleyen önemli verilerdir. Birçok yatırımcı altcoinleri kısa ömürlü ve değersiz olarak görse de birçok yatırımcının da küçük yatırımlarla kısa sürede  büyük ve organik olmayan artışlar getirdiği için tercih ederler.

BİTCOİN HESABI NASIL AÇILIR?


Bitcoin hesabı oluşturmak için birçok seçenek mevcut . Bitcoinin yaygınlaşmasıyla beraber bu pastadan dilim almak isteyen firma sayılarınında da artış meydana geldi. Bitcoin hesabı oluşturma işlemi aynı zamanda bitcoin cüzdanı oluşturma işlemidir. Bu cüzdanı güvenlik önlemleriyle beraber oluşturduktan sonra banka hesaplarınızdan para transferi sağlayıp bitcoin sahibi olabilirsiniz. Cüzdan özelliği sayesinde dilediğiniz zaman da bitcoinlerinizi saklı tutabilirsiniz.

BİTCOİN ANONİM MİDİR?


Bitcoin sözde anonimdir. Her ne kadar banka transferlerinde isim ve kimlik bilgiler kullanılmak zorunda olsa da bir merkeze bağlı kalınmadığı için kişiler arası para transferinde isim kullanmak zorunda değillerdir. Kullanıcıların bu aşamada kullandığı tek bilgi banka ibanlarına benzeyen 13 harfli kodlardır. Ancak bu bilgilerin güvenliğini sağlamak kişinin kendi sorumluluğu altındadır.

BİTCOİN GÜVENLİ MİDİR?


Her ne kadar gücünü blockhain teknolojisinin altyapısından alsa da bitcoin hala deneme aşamasındadır ve deneysel para birimidir. Kullanımı artsa da likidite olmayan piyasası sebebiyle fiyatı beklenmedik sürede artıp azalabilir bu yüzden risk kişinin kendisine aittir ve kaybın göz ardı edilebileceği  kadar yatırım yapılmalıdır.
WhatsApp Viber call