Bitcoin ile Araba Satın Alınır mı?

Kripto paralar uzun bir süredir ekonomik yaşantımızın birer parçaları halinde. Kripto para birimlerinin ekonomik yaşantıdaki bu popülerliği, sosyal yaşantımızda da adından söz ettirerek etkisini hissettirmeye başladı bile. Her ne kadar uzun bir süredir ekonomik hayatta varlığını sürdürüyor olsa da kripto paralar henüz alışveriş işlemlerinde kullanılacak kadar popüler değil. Ancak bu da değişiyor. Kripto paraların bu popülerliğinin sosyal yaşantımızda da etkisini hissettireceğini söylemiştik. Son günlerde tam da bu tezi doğrulayacak bir haber ülkemizin ekonomi gündemine bomba gibi düştü. Haydi şimdi bu haberimizden bahsedelim.

Kripto Para Birimleri ile İlk Araba Satışı Gerçekleşti


İnsanlar kripto para birimlerine yavaş yavaş alışmaya ve onlara güvenmeye başladı. Her ne kadar sosyo-ekonomik yaşantımızın her alanında henüz bu para birimlerini kullanmıyor olsak da şimdilik sınırlı bir kullanım alanına sahip olduklarını söylemek yanlış olmaz. Kripto para birimlerinin alışveriş işlemlerinde kullanıldığı sınırlı alanlardan birisi de araç alış ve satış işlemleri. Öyle ki ülkemizde de geçtiğimiz aylarda kripto para ile araç satışı ilk defa  gerçekleşti. Haberin yarattığı etki tüm ekonomi dünyasında büyük bir yankı uyandırdı. Çünkü bu, artık kripto para birimleri ile otomobil alış ve satışının gerçekleşebileceği anlamına geliyor.

Ülkemizde kripto para birimi ile İlk araç satışını Royal Motors firması gerçekleştirdi. Royal Motors, 1982 senesinden bu yana dünya çapında lüks araç satışı yapan büyük bir otomobil firması. Firma, araç piyasasındaki en büyük rakibi olan Tesla Motors’un ardından kripto para birimleri ile araç satışı gerçekleştireceğini resmi olarak duyurdu. Royal Motors firmasının bu hamleyi Tesla Motors şirketinden geri kalmamak için gerçekleştirdiği yorumu yapıldı.

Ülkemizde Kripto Para ile İlk Araç Satışını Royal Motors Gerçekleştirdi


Royal Motors, kripto para birimleri üzerinden otomobil satışı gerçekleştirmek için Bitci.com isimli yerel blockchain platformu ile anlaşmaya vardı. Royal Motors tarafından yapılan resmi duyuruya göre Bitci.com üzerinden kripto para birimleri ile gerçekleştirilecek otomobil satışları, şimdilik yalnızca firmanın kendi kripto para birimi üzerinden sağlanacak. Royal Motors, ileride gerçekleştirilecek anlaşmalar sayesinde farklı kripto para birimleri ile de araç satışı gerçekleştirmeyi planladığını duyurdu.

Her ne kadar şimdilik belirli kripto para birimleri ile sınırlı alanlarda alışveriş gerçekleştirilebilse de yakın bir zamanda hayatımızın her alanında bu paralarla karşılaşıyor olacağız. Birçok teknoloji devi firma da şimdiden kendilerini bu sürece hazırlamaya çalışıyor. Küresel ekonominin dev şirketleri kripto paralarla alışveriş yapılmasını mümkün kılabilmek için altyapılarını hazırlamaya başladılar bile. Peki kripto paralar ile alışveriş yapmak isteyen sıradan vatandaşlar bunu nasıl gerçekleştirebilecekler? Sanırım bunu zamanla hep birlikte göreceğiz.

Bitcoin ile Araç Kiralamak Mümkün mü?


Kripto para birimlerinin sosyo-ekonomik yaşantımıza her geçen gün biraz daha yayıldığı açık bir gerçek. Peki, Bitcoin veya herhangi bir kripto para birimi ile araç kiralamak mümkün mü? Kripto para birimleri ile araç kiralamak şimdilik pek mümkün değildir. Fakat dünyaca ünlü büyük araç kiralama platformlarının yakın bir tarihte kripto paralarla araç kiralayabilecekleri oldukça muhtemeldir. Her ne kadar günümüzde kripto paralarla araç kiralayamasanız da Emr Car Rental ile Türkiye’nin birçok yerinden istediğiniz zaman araç kiralayabilirsiniz. Türkiye’nin birçok ilini Emr Car Rental araçları ile güvenle ve konforla gezmenin keyfini siz de yaşayın.


WhatsApp Viber call