Bir Otomotiv Üretim Merkezi Olarak Türkiye

Ülkemiz başta coğrafi konumunun sağladığı avantajlarla birlikte sahip olduğu kalifiye iş gücü sayesinde Avrupa kıtasının sayılı otomotiv üretim merkezlerinden birisi pozisyonundadır. Bu yazımızda ülkemizdeki otomotiv üretimiyle alakalı en çok merak edilen konuları siz değerli okuyucularımız için açıklığa kavuşturacağız. Haydi başlayalım.

Ülkemizdeki Otomotiv Sektörünün Senelik Üretim Hacmi Ne Kadardır?

OSD (Otomotiv Sanayi Derneği) verileri baz alındığında ülkemizde 2020 senesinde 1 milyon 336 bin araç üretildiği görülmektedir. Bunların 358 bini kamyonet, 51 bini minibüs, 855 bini otomobil ve kalanları ise otobüs, midibüs, kamyon ve traktör gibi araçlardır. 2021 senesinde ise 1 milyon 276 bin araç üretim hacmiyle ufak bir gerileme gerçekleştiği görülmektedir.

Türkiye Otomotiv Sektörünün Senelik Üretim Kapasitesi Ne Kadardır?

Ülkemizin senede 2 milyon adet araç üretebilecek bir kapasitesi bulunmaktadır. Bu kapasite göz önünde bulundurulduğunda kapasitesine oranla ülkemizdeki araç üretiminde en verimli yılın 1 milyon 750 bin araç ile 2017 senesi olduğunu söyleyebiliriz.

Ülkemizin Hem Dünya’da Hem de Avrupa’da Otomotiv Üretimindeki Yeri Nedir?

Motorlu taşıt üretiminde dünya lideri ülke 2021 senesi verilerine göre açık ara farkla Çin’dir. Çin’in hemen ardından ise Japonya, Hindistan, Güney Kore ve Almanya gelmektedir. Ülkemiz ise tüm dünyadaki otomotiv üretiminde 15. sırada yer almaktadır. Yine 2021 senesi verilerine göre Avrupa’da da otomotiv üretiminde lider ülke Almanya’dır. Almanya'nın ardından ise sırasıyla İspanya, Çekya, Slovakya, Fransa, İngiltere ve Türkiye gelmektedir.

Ülkemizde Otomotiv Üretimi Yapılan İller Hangileridir?

Ülkemizde Bursa ve Kocaeli, hem konum hem de maliyet bakımından sağladığı avantajlar sayesinde otomotiv üretimi denildiğinde akla gelen ilk iki şehirdir. Bu illerin yanı sıra Toyota’nın Sakarya’da, Ford’un Eskişehir’de, Mercedes Benz’in Aksaray’da, MAN’ın Ankara’da ve Temsa’nın da Adana’da fabrikaları bulunmaktadır. Otomotiv üretim sektörünün istihdama doğrudan ve dolaylı katkısı ise 50 bin dolaylarındadır.

Ülkemizde Üretilen Araçların Ne Kadarı Yurt Dışına İhraç Ediliyor?

Ülkemizde 2020 senesinde üretilen 1 milyon 336 bin aracın yaklaşık olarak 930 bini yurt dışına ihraç edilmiştir. Otomotiv sektörü yan sanayileri ile birlikte ülkemizin toplam ihracat kapasitesinin %15’lik kısmını gerçekleştirmektedir. Otomotiv sektörü 2020 senesinde yan sanayilerle birlikte 26 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmiş ve yaklaşık 7 milyar dolarlık da cari fazla vermiştir.

Otomotiv Üretiminin Ülkemizdeki Geleceği

Ülkemizin yerli aracı olan TOGG’un Kocaeli’nin Gemlik ilçesinde bulunan üretim tesisi neredeyse tamamlanmak üzere. Bu tesiste 2022 sonuna kadar TOGG araçlarının seri üretiminin başlatılması hedefleniyor. Bununla birlikte Ford Otosan da önümüzdeki 10 sene içerisinde Kocaeli’nde bulunan fabrikasına toplamda 2 milyar dolarlık yatırım yaparak batarya dahil ilk entegre üretim tesisini kurmayı planlamaktadır. Son olarak ASPILSAN’ın 2020 senesinden beri elektrikli araçlar için lityum iyon batarya üretim tesisi inşa etmekte olduğunu da belirtelim.

WhatsApp Viber call