Araçlarda Kullanılan Lastik Ebatları Neden Önemlidir?

Aracınızla daha güvenli bir sürüş deneyimi yaşamak istiyorsanız kullanmakta olduğunuz lastiklerin ebatlarının bu konuda büyük bir öneme sahip olduklarını bilmelisiniz. Daha güvenli bir sürüş için tercih etmiş olduğunuz lastiklerin ölçütlerinin kullanmakta olduğunuz araç ile uyumlu olduğundan kesinlikle emin olmalısınız. O halde eğer siz de aracınız için yeni lastik almayı planlıyorsanız veya buna mecbursanız sizin için hazırlamış olduğumuz bu rehberi incelemeden son kararınızı vermeyin. Haydi öyleyse araç lastikleri ve lastik ebatları hakkında sizleri daha fazla bilgilendirecek bu detaylı rehberimize bir an evvel başlayalım.

Sürücüler, araçları için en uygun lastik ölçütlerini otomobillerinin kapı pervazlarında yer alan yazılı bandrollerden öğrenebilirler. Bununla birlikte sahip olduğunuz otomobile ait el kitapçığında da aracınıza en uygun lastik ebatları ile ilgili detaylı ve net bilgiye kolayca erişebilirsiniz. Fakat pek çok sürücü bu yolla edinmiş oldukları lastik ebatlarına ait bilgilerin ne anlama geldiklerini doğru bir şekilde yorumlayabilecek bilgiye sahip değildir. Çünkü lastik ebatları genellikle birtakım sayılar ve harflerden oluşan kodlar ile ifade edilmektedir. Haydi şimdi bu kodların ne anlama gelebileceklerini daha detaylı bir şekilde açıklayalım.

Lastik Ebatları Ne Anlama Gelir?


Araçlarda kullanılan lastiklerin ebatlarının tam olarak ne anlama geldiklerini bir örnek üzerinden açıklayalım. Örneğimizde genel olarak yaygın bir biçimde kullanılan 205/55 R/16 91 V araç lastiklerini açıklıyor olacağız. Bu lastik ölçütünde yer alan ilk kısım araç lastiğinin genişliğine dair ebatları ifade etmektedir. Yani örneğimizde yer alan ilk üç rakam olan 205 sayısı lastiğin genişlik bilgilerini ifade etmektedir. Bu sayı lastiğin yanakları arasındaki boşluğun tam olarak 205 milimetre olduğunu ifade eder. Ebat ölçülerinin devamında yer alan 55 rakamı ise araç lastiklerinin sahip oldukları yüksekliklerin genişliklerine olan oranlarının %55 olduğunu gösterir. Bu rakamdan sonra gelen R harfi de söz konusu araç lastiğinin Radyal olduğunu ifade eder. R harfinden sonra gelen 16 sayısı araç lastiklerinin jant ölçülerinin 16 inç değerinde olduklarını belirtir. Bu sayıdan sonra gelen 91 sayısı ise araç lastiklerinin yük endeks değerlerini, son basamakta yer alan V harfi ise araç lastiğinin hız endeksini belirtmektedir.

Otomobiliniz için Doğru Lastik Ebatlarını Kullanmanın Önemi


Araçlarda kullanılacak olan lastik ebatları aracınızın frenlemesinden sürüş güvenliğine ve hızlanmasından genel performansına kadar birçok konuyu doğrudan etkilemektedir. Aracınız için tam olarak doğru lastik ebatlarını tercih etmek aracınızın statiği üzerinde de üst düzey bir etkiye sahiptir. Hatta yanlış lastik ebatlarını tercih etmek yakıt tüketimi konusunda da birçok dezavantajları beraberinde getirerek bütçenize ekstra masraf çıkartabilir. Lastik ebatlarını yanlış belirlerseniz belirli bir süre sonra aracınızın gerçek değerleri ile kullanmakta olduğunuz yol bilgisayarındaki değerlerin uyuşmaması neticesinde ciddi sorunlarla da karşı karşıya kalmanız son derece muhtemeldir.

Lastiklerin Yapısı


Araçlar için kullanılmakta olan lastiklerde genel olarak dört farklı bölge bulunmaktadır. Bu bölgeler omuz, sırt, topuk ve yanak bölgeleridir. Araç lastiklerinde bulunan sırt bölgesi yol tutuşu konusunda en önemli görevi üstlenmektedir. Bu bölge tamamen kauçuktur ve yol ile lastiğin temasta bulunduğu alandır. Aracınızın lastikleriyle jantların birleştikleri kısım ise topuk olarak bilinir. Araç lastiklerinde zemin ile temas etmeyen yan kısımlara ise yanak adı verilmektedir. Son olarak araç lastiklerinin sırt ve yanak kısımlarının birleştikleri kısma da omuz adı verilmektedir. Bu bağlamda aracınız için tercih edeceğiniz lastiklerin ebatları aracınızın yol tutuşu ve performansını doğrudan etkileyen bu bölgelerin de ebatlarını belirliyor olacaktır. Bu sebeple araçlarınız için mümkün olan en doğru ebatları tercih ediyor olduğunuzdan emin olmalısınız. Emr Car Rental araçlarınızla her daim güvenli sürüşler diler.WhatsApp Viber call