Aracınızı Vurdurarak Çalıştırırken Neden Dikkatli Olmalısınız?

Hepimiz bir zamanlar marş dinamosu basmadığında veya aracın aküsü bittiğinde aracı vurdurarak çalıştırmayı denemişizdir. Fakat bugünlerde bu metotla ilgili çeşitli tartışmalar var. Çünkü aracı vurdurarak çalıştırmanın yeni nesil motorlu taşıtlarda birtakım sorunlara sebebiyet verebileceği iddia ediliyor. Önce aracın vurdurarak nasıl çalıştırılacağını bir anlatalım.

İlk olarak aracınızı ikinci vitese atın. Bu esnada ayağınızı da debriyajda basılı halde tutmaya devam edin ve kontağı da açık tutun. Araç itme yoluyla hız kazandığı esnada ise ayağınızı debriyajdan çekerek motora ilk hareketini vermeyi başarabilirsiniz.

Vurdurmak Aracı Nasıl Çalıştırır?

Normal koşullar altında aracın motoruna ilk hareketini veren şey sürücünün marşa basmasıyla marş dinamosunu harekete geçirmesidir. Bu yolla sağlanan ilk hareket önce şanzımana oradan da aracın tekerleklerine iletilecek ve böylece aracın harekete geçmesi sağlanacaktır. Vurdurma olarak tabir edilen yöntem ise bu süreci tersten işleterek motora hareket vermeyi ifade eder. Aracın itilmesiyle ilk olarak tekerleklere hareket verilir. Bu hareket aks milini ve debriyaj baskı balatasını döndürecektir. Tam bu esnada sürücünün ayağını debriyajdan hızlıca çekmesi debriyaj balatası ve volanı ani olarak birleştirecektir. Volanın dönmesi ise otomatik olarak entegre halde olduğu krank milini de beraberinde döndürecektir. Bu hareket pistonları harekete geçirerek silindire yakıt ve hava alınması ile devam edecek zincirleme süreci başlatacaktır. Buradan da anlaşılacağı üzere bu süreç motorun çalışması için ihtiyaç duyduğu ilk hareketi sağlamaktadır. Bu hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviren alternetörün ürettiği akım da bujileri ateşler ve neticede aracınız artık çalışır hale gelir.

Yukarıdan da anlaşılacağı üzere vurdurma olarak tabir edilen metot marş dinamosunun işlevini tersten yerine getirmek suretiyle motorun çalışmasını sağlayan yöntemdir. Bu yöntemi eski tip araçları kullanan birçok sürücünün daha önce denemiş olduğundan eminim. Peki yıllardır marşın basmaması nedeniyle sürücüler tarafından kullanılan bu yöntem araca ne gibi zararlar verebilir?

Öncelikle aracı vurdururken volan ve debriyaj balatasının sert bir şekilde birleştiğini belirtmiştik. İşte bu sert birleşme hem debriyajın aksamlarında hem de volanın yüzeyinde hasar bırakabilir. Oynar göbekli bir volanda ise göbeğin bozulmasına neden olması da yaygın olarak gözüken bir durumdur.

Aracı vurdurarak çalıştırmanın nadiren de olsa sente atlamasına sebep olabileceği biliniyor. Bu her ne kadar düşük bir olasılık olsa da aracınızı sık sık vurdurarak çalıştırmak neticede sente atlamasına sebep olabilir. Bununla birlikte katalitik konvertörü bulunan araçları vurdurmak oldukça zararlıdır. Çünkü vurdurma katalitik konvertöre bol miktarda yanmamış yakıt dolmasına sebep olur. Bu da katalitik konvertörün yapısında bozulmalara sebebiyet verecektir.

Yeni nesil otomobillerde ise vurdurma neticesinde meydana gelebilecek durumlar biraz daha farklıdır. Çünkü bu araçlardaki akıllı sistemler vurdurma sırasında aracın çalınıyor olma ihtimaline karşı motoru ve fren sistemlerini kilitlemektedir. Bununla birlikte bazı yeni nesil otomobil modellerinde elektrikle çalışan birçok aksam da bulunuyor. Aracı iterken alternatör yeteri kadar elektrik üretme konusunda başarısız olacak ve neticede aracı vurdurma yöntemiyle çalıştırmak da mümkün olmayacaktır. Bu başarısızlığa rağmen aracı vurdurma yoluyla çalıştırmayı ısrarla denemek ise kaçınılmaz bir şekilde araçta bulunan elektronik bileşenlerinin hasar görmesine sebep olacaktır. Tüm bu sebeplerden dolayı özellikle yeni nesil araçları vurdurma yoluyla çalıştırmayı denerken iki kere düşünmenizi tavsiye ederiz.


WhatsApp Viber call