Aracınızda Yakıt Tasarrufu Sağlamanın Yolları

Bir aracın başlıca masrafları arasında doğal olarak yakıt tüketimi gelmektedir. Hal böyle olunca araç sahipleri de yakıt tüketimini azaltmak için çeşitli yollar aramakta. Eğer siz de bir araç sahibiyseniz şüphesiz ki yakıt tasarrufu yöntemlerini daha önceden araştırmışsınızdır. Aracınızda yakıt tasarrufu sağlamak adına gerçekleştirebileceğiniz birçok etkili yakıt tasarrufu yöntemi bulunmaktadır. Biz de aracınızın yakıt tüketimini azaltacak bu etkili yöntemleri sizin için yazımızda bir araya getirdik. Haydi şimdi bu yöntemleri açıklamaya başlayalım.

Araçlarınızın lastiklerini mevsimlere uygun olarak değiştirinAracınızda etkili bir yol tutuşu sağlamanın anahtarı aracınızın lastiklerinden geçer. Kış mevsiminin ağır koşulları hem aracınızın motorunu hem de aracınızın lastiklerini önemli ölçüde etkiler. Soğuk hava koşulları ve karlı veya çamurlu yol koşulları aracınızın performansını oldukça zorlayacaktır. İşte bu zorlu koşulları azaltmanın en önemli yolu aracınızın lastiklerini her mevsime uygun olarak değiştirmektir. Kış lastikleri kış mevsiminin bu zorlu koşullarına karşı en iyi yol tutuşunu sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Aynı şekilde yaz lastikleri de yaz mevsiminin sıcak hava koşullarına en uygun şekilde, sertleşen yollarda en iyi yol tutuşunu sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Lastiklerinizin daha iyi bir yol tutuşu sağlaması, aracınızın performansının daha az zorlanması anlamına gelir. Aracınızın performansının daha az zorlanması da daha az yakıt tüketimine ihtiyaç duyması anlamına gelir.

Aracınızı kullanırken yüksek hızlarda seyretmemeye özen gösterin


Aracınızın marka ve modeline bağlı olarak genel olarak saatte 100 kilometrelik bi hızın üzerine çıkmak motorunuzun yakıt ihtiyacını normalden daha yüksek seviyelere çıkaracaktır. Bunun aksine, sürekli hız seviyenizi değiştirmek yerine aynı hızda seyretmek de aracınızın yakıt harcamasını önemli ölçüde azaltacaktır. Bu yüzden aracınızın hız sabitleyici özelliğini kullanmak yakıt tasarrufu konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. Eğer aracınızın hız sabitleyici özelliği yoksa mümkün olduğu kadar sabit bir hızda seyretmeye özen göstermek de aracınızın yakıt harcamasını azaltacaktır.

Aracınızın periyodik bakım takvimini es geçmeyinİstatistiklere göre periyodik bakım takvimini aksatmadan bakıma giren araçlarda arıza oranı %50’ye kadar azaltılabiliyor. Aracınızda meydana gelen arızaların daha da büyümeden kısa sürede giderilmesi araç performansı açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu da doğrudan aracınızın yakıt tüketimini etkiler. Peridoyik olarak bakıma giren araçların düzenli olarak yağ ve hava filtreleri ile düzenli olarak bakım görmüş olan motorları %4 oranında bir yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

Lastiklerinizin hava basıncını aracınıza göre en ideal hale getirin


Lastiklerinizin basıncı ne kadar ideal seviyeye yakın olursa, aracınızın yol sürtünmesini de o kadar azaltmayı başarırsınız. Yol sürtünmesinin artması aracınızın daha fazla enerji tüketmesi anlamına gelir. Araçlar için genel olarak ideal lastik basıncı 69 milibarın altındaki değerlerdir. Bu değerlere sahip lastikler sayesinde %3 oranında yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Lastiklerinizin basınç değerleri ne çok fazla ne de çok az olmalıdır. Ayrıca lastiklerinizin basıncını her ihtimale karşı da kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Aracınızda çok fazla yük taşımamaya özen gösterin


Aracınızda aşırı ağırlıklarda yük taşımak motorunuzun daha fazla yakıt tüketimi gerçekleştirmesine sebep olur. Fazla yük taşımak hem motorunuzu zorlar hem de aracınızın yol sürtünmesini önemli ölçüde artırır. Bu yüzden aracınıza uygun seviyelerde yük taşımaya özen gösterin. Bu seviyeler aracınızın bagaj kapasiteleri ile doğru orantılıdır. Aracınızın bagaj kapasitesini aşacak miktarda yükle yüklemek hem yakıt harcamasını artıracak hem de lastiklerinizin ömrünü azaltacaktır.


WhatsApp Viber call