Aracınız İçin En İyi Mobil Uygulamalar

Akıllı ev, akıllı iş yeri ve akıllı otomobil gibi terimleri muhakkak duymuşsunuzdur. Peki bu terimler ne anlama geliyor? Ev, araba ve ofis gibi terimlerin başına akıllı kelimesini getirince ne oluyor? Akıllı kelimesi aslında akıllı telefonlarımıza ithafen bu terimlerin başına eklenmiş bir kelime. Malum, teknolojinin gelişmesiyle birlikte evimizi ve iş yerimizi yönetebildiğimiz gibi artık aracımızı da cebimizden yönetebiliyoruz. Bu işteki en büyük yardımcılarımız ise akıllı cihazlarımıza yüklediğimiz uygulamalar. Bu yazımızda sizlere aracınızı yönetebilmenize yardımcı olacak bu uygulamalardan bahsedeceğiz.

1-   Drivvo

Drivvo bir araç yönetimi uygulaması. Uygulamanın temel amacı ise araç sahiplerinin arabalarına ait tüm masrafları takip edebilmelerine yardımcı olmak. Uygulama içerisinde aracınızın bakım masraflarından yakıt tüketimine kadar birçok konuda detaylı raporlar bulabilmeniz mümkün. Uygulama aynı zamanda bulunduğunuz lokasyona yakın benzin istasyonlarına ait bir harita da içeriyor. Uygulamanın sunduğu hizmetlerden birisi de aracınızın yakıtının ne zaman biteceğini tahmin etmesidir. Drivvo’yu aynı anda birden fazla mobil cihaz için de kullanabilirsiniz.

2-   EOBD Facile

EOBD Facile bir araç arıza tespit uygulamasıdır. Uygulama bir ELM327 okuyucu aracılığıyla çalışmaktadır. Bu okuyucu otomobillerdeki OBD2 bağlantı noktasına entegre edilir ve bluetooth veya wi-fi uyumludur. Uygulamanın temel fonksiyonu araçlardaki arızaları tespit edebilmektir. Uygulamanın Türkçe dil desteği bulunuyor ve birçok otomobil modeli ile de uyumlu. Bir ELM327 okuyucusu için yaklaşık 50 TL gibi bir ücret ödedikten sonra uygulamayı aracınıza bağlayarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

3-   Drivemode

Drivemode, sürücülere sürüş ara yüzü sağlayan bir uygulamadır. İşlevi ise temel olarak SMS, WhatsApp ve Messenger uygulamalarınıza gelen mesajları sesli olarak cevaplayabilmenize olanak sağlamasıdır. Doğrusu bu mesajları dilerseniz doğrudan sesli olarak dilerseniz de sesinizle yazdırdığınız metinler olarak yanıtlayabilirsiniz. Uygulama, navigasyonu kullanırken aynı zamanda diğer uygulamaları da çalıştırabilmenize imkan tanıyor. Ayrıca aracınızı sürerken gerçekleştirmek zorunda olduğunuz telefon görüşmelerini de bir hayli kolaylaştırıyor. Uygulamanın Türkçe desteği mevcut ve birçok müzik platformuyla da uyumlu.

4-   OtoParlat

Düşünsenize, aracınızı temizletmek için bir oto-temizleme merkezine götürmek zorunda değilsiniz. OtoParlat tam olarak bu hayal üzerine kurulmuş bir fikir. Uygulama aracılığıyla talep etmeniz üzerine dilediğiniz adrese gelecek olan OtoParlat personeli aracınızı susuz olarak temizliyor. Daha sonra da aracınızı size teslim ediyor. OtoParlat her ne kadar harika bir fikir olsa da şimdilik sadece İstanbul’un bazı semtlerinde hizmet vermekte. Fakat fikrin, hizmet bakımından doldurduğu boşluğu göz önünde bulundurarak kısa süre içerisinde yaygınlaşacağını ön görebiliriz. Sürücülerin işlerini büyük ölçüde kolaylaştıran OtoParlat aynı zamanda motosikletler için de hizmet vermektedir.

5-   Sürüo

Sürüo, bir sürücü asistanı. Uygulama tamamen Türkiye’deki sürücüler için geliştirilmiş. Türkiye’deki araç sürücülerinin vazgeçilmez uygulamalarından birisi olan Sürüo birçok kullanışlı özelliğe sahip. Uygulama öncelikle benzin ve gaz ücretlerini benzin istasyonları bazında inceleyebilmenize olanak sağlıyor. Bununla birlikte uygulama aracınıza ait hız istatistiklerini de gerçek zamanlı olarak görüntüleyebilmenize izin veriyor. Sürüo, motorlu taşıtlar verginizi hesaplarken bile sizlere yardımcı oluyor. Uygulamada otoyollara ait hız limitlerinden gişeleri terk etmeniz için gereken süreye kadar sürüşünüzü kolaylaştıracak birçok bilgiye erişebilirsiniz. Sürüo uygulaması doğal olarak tamamen Türkçe’dir.

6-   PlugShare

PlugShare daha çok elektrikli araçlara yönelik bir uygulama. Amacı ise elektrikli araç sürücülerini otomobillerini şarj edebilecekleri istasyonlar hakkında bilgilendirmek. Aracınızın lokasyonuna göre en yakındaki şarj istasyonların konumu ve tipi hakkında sizi bilgilendirir. Gitmek istediğiniz şarj istasyonunu seçmeniz halinde trafik durumunu içeren bir yol tarifi de yapmaktadır. Dilerseniz elle konum girerek farklı lokasyonlardaki elektrikli araç şarj istasyonlarını da görüntüleyebilirsiniz. PlugShare uygulamasının en olumsuz yanı ise Türkçe dil desteğinin bulunmuyor olmasıdır.

7-   Ücretsiz Park Yeri

Sizce de harika bir fikir değil mi? Ücretsiz park yeri uygulaması adından da anlaşılacağı üzere sürücülere bulundukları lokasyondaki ücretsiz park yerlerini göstermektedir. Bununla birlikte dilerseniz uygulama üzerinden ücretli park yerlerini de görüntüleyebilirsiniz. Birçok ücretli otoparka ait fiyat tarifesinin uygulamada bulunduğunu da belirtelim. Uygulama üzerinden bir park yeri seçmeniz halinde yol tarifi ile birlikte park yerine ulaşım sağlayabilirsiniz. Dilerseniz lokasyonu manuel olarak girip gitmek istediğiniz yerdeki park yerleri hakkında önceden bilgi de alabilirsiniz. Uygulamanın Türkçe dil desteği bulunmakta.

8-   Mobil Kaza Tutanağı

Mobil Kaza Tutanağı alanındaki ilk uygulama olarak dikkat çekiyor. Uygulama temel olarak sürücülerin kaza anındaki stres ortamında karşı karşıya kalabileceği birçok sıkıntıya çözüm üretiyor. Mobil Kaza Tutanağı, bizzat Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilmiştir. Dolayısıyla eğer aracınız sigortalı ise bu uygulama acil durumlarda oldukça faydalı olabilir. Uygulamanın özellikleri arasında hızlı tutanak girişi, yönlendirmeler ve kaza tutanağının ilgili sigorta şirketine anında gönderilmesi yer alıyor.

9-   Android Auto

Androil Auto sadece android işletim sistemi ile çalışan mobil cihazları aracınıza bağlamaya yarıyor. Google’ın da iş ortakları arasında olduğu bu uygulama sürücülere seyahat sırasında büyük kolaylıklar sağlamakta. Android Auto tam anlamıyla akıllı telefonunuzu ve arabanızı birbiriyle bütünleştiriyor. Dolayısıyla telefonla konuşma ve mesajlaşma ile navigasyon hizmetlerini, Skype, WhatsApp ve Spotify gibi platformları da sizin adınıza yönetiyor. Böylece Android Auto uygulamasını araçlarıyla entegre etmiş olan sürücüler bu hizmetleri ve uygulamaları sürüş sırasında kolayca kullanabiliyor. Android Auto’yu esasen bir akıllı sürüş asistanı olarak değerlendirebiliriz. 200 binden fazla kullanıcı tarafından en iyi araç uygulaması olarak görüldüğünü de belirtelim.

10 Google Maps

Google Maps uygulamasını bilmeyen yoktur. Uygulama hem iOS hem de Android tabanlı mobil cihazlarla uyumlu olmasından dolayı en iyi harita uygulaması olarak görülmekte. Dolayısıyla hemen hemen her sürücünün araç içerisindeki en büyük yardımcılarından birisi. Peki Google Maps tam olarak ne yapıyor? Uygulama adından da anlaşılacağı üzere haritalarla ilgili. Google’ın üstün teknolojik olanakları ile eksiksiz bir şekilde donatılmış bu uygulama gitmek istediğiniz bir yere varabilmek için kullanabileceğiniz en uygun rotayı size buluyor. Hatta rota üzerindeki yolların trafik durumları hakkında da sizi bilgilendiriyor. Google Maps asistanı ise rota boyunca yolculuğunuzun her anında size eşlik ediyor. Uygulamanın öne çıkan bir diğer önemli özelliği ise tahmini varış süresi. Google Maps, olası trafik gibi unsurları da göz önünde bulundurarak bir yerden başka bir yere özel aracınızla ne kadar sürede varabileceğiniz ile ilgili tahminde bulunuyor. Uygulamada sürücüler için önemli konulardan birisi olan benzin istasyonları aktif olarak gösterilmekte. Google Maps 220 ülke ve 100 milyondan fazla lokasyon bilgisi ile dünya üzerindeki en gelişmiş haritalar uygulaması olarak sadece sürücülerin değil hemen hemen her mobil cihaz kullanıcısının favori uygulamalarından birisi.WhatsApp Viber call