Aracınız Aşırı Yakıt mı Tüketiyor? | Araç Yakıtı Tasarruf Etme Yolları

Akaryakıt fiyatları yükselmeye devam ederken, yol kullanıcıları benzinli veya dizel motor kullanımı konusunda endişeli. Gaz ve akaryakıt fiyatlarındaki artış, harcamalar açısından çok fazla geri çekilmeye neden oluyor. Türkiye’de ucuz araba kiralama seçenekleri mevcutken, sıradan bir vatandaş artık işe arabayla gidebilir veya aileleriyle şehirde dolaşarak, güzel bir akşam geçirerek veya seyahat etmeyi gerektirebilecek işlerini yaparak fazladan zaman geçirebilir. Sürüş konfor ve lüksle ilgilidir. Ancak, piyasada dalgalanan akaryakıt fiyatları ile birçoğu bunu küçümseyen bir düşünceye sokuyor.

Sabit Hız

Gaz ve yakıt tüketimini artırmanın en basit ve etkili yollarından biri, sürüş sırasında sabit bir hızı korumaktır. Yakıt verimliliğini artırmak için ideal hız seçeneği 55-65 mph (yaklaşık 55-65 mpg) arasında olacaktır. 70 mph yerine 80 mph kullanırsanız %40 daha fazla yakıt harcarsınız. Nedenine bağlı kalarak benzinden tasarruf edin.

Yavaşça Hızlandırın

Genellikle, vites değiştirmeden çok hızlanan agresif sürüş, kilometreyi yüzde otuz azaltabilir. Bunlar sadece fazla yakıt almanıza neden olmakla kalmaz, aynı zamanda arabanızı da mahveder. Bu nedenle, gaz pedalından ziyade yakıt tasarrufu konusunda agresif olun.

Klimaların Kullanımı

Klimanızı arabada sona vermek konforlu hissettirebilir ama buna değer mi? Klima, yazları serinletir; ancak klimayı tam güçte kullanmak normalden daha fazla enerji tüketimine neden olur. Uzun yolculuklar sırasında, havanın güzel olduğu zamanlarda klima kullanmaktan kaçınmak en iyisidir.

Motor Yükü

Lastikler havada düşük olduğunda ve araç çok ağır olduğunda veya portbagaj taktıysanız aracın sürtünmesi artar. Bu, motorun aracı sürmek için daha fazla güç gerektirmesine ve aracın daha fazla yakıt tüketmesine neden olur. Lastik basıncı izleme cihazı, motoru gereksiz zorlamadan koruyabilir. Ayrıca, yüke ağırlık ekleyebileceği için bir portbagaj kullanmaktan veya kurmaktan kaçının.

Gerekmedikçe Araba Sürmeyin

Daha az kilometre yaparak yakıt tüketimi azaltılabilir. Arabanızı kullanmak, minimum düzeyde sınırlandırılmalıdır. Mesafe sadece birkaç blok ise, yürümeyi düşünebilirsiniz. Egzersiz yapmak sadece pompalardan tasarruf etmek için değil, aynı zamanda vücudunuzu sağlıklı tutmak için de gereklidir.

Aşırı Boşta Kalma: Kocaman Bir Hayır

Motor iyonu ile arabada beklemek, boş konuşma yapmak veya sadece arabalı bir restorana gitmek için motorunuzu kapattığınızdan emin olun.

Düzenli Bakım

Yağı hızlı ayarlamak ve motoru doğru şekilde kontrol etmek hayati önem taşır. Motorunuzun bakımının yapıldığından emin olun ve aracınızı düzenli aralıklarla servise verin. Motorunuz için kullanılan yağın kalitesi de fark yaratır.

Kiralık bütçenize uygun bir araba veya en iyi araba fırsatlarını arıyorsanız bugün bize ulaşın.
WhatsApp Viber call