Aracınız Aniden Hararet Yaptıysa Bunları Kesinlikle Yapmayın

Hemen hemen her sürücünün başına gelen durumlardan birisidir sürüş esnasında motorun hararet yapması. Peki bu gibi durumlarda yapılması ve yapılmaması gerekenler nelerdir ve motorun tekrar hararet yapmasını önleyebilmek adına neler yapılabilir? Öncelikle motorun hararet yapmasına nelerin sebep olabileceğini açıklayarak başlayalım. Şu gibi durumlar motorun hararet yapmasının başlıca nedenleri arasındadır:

  • Fanın arızalanması
  • Devir daim pompasının arızalanması
  • Motorun aşırı yüke maruz kalarak çalışmak zorunda kalması
  • Motor soğutma sisteminde su kaçağının bulunması


Yukarıda sıralamış olduğumuz bu durumlar eski nesil taşıtlarda motorun iç ısısını 90 derecenin üzerine çıkartarak hararet yapmaya başlamasına sebep olur. Yeni nesil taşıtlarda ise motor hararet yapmaya 100 veya biraz daha yüksek sıcaklarda başlar. Peki motor sıralamış olduğumuz sebeplerden herhangi birisi dolayısıyla hararet yaptıysa ne yapmanız gerekiyor? Öncelikle aracınız hararet yaptığında kesinlikle yapmamanız gereken şeyleri sıralayalım.

1) Aracınız hararet yapmaya başladığı anda motorun radyatör kapağını veya genleşme kapağını kesinlikle hemen açmamalısınız. Bunu yapmak hararet nedeniyle kaynayan suyun soğutma sistemindeki basınç nedeniyle fışkırmasına sebep olacaktır. Bu durum ciddi şekilde yaralanmanıza neden olabilir.

2) Aracın hararet yapmasıyla birlikte radyatör kapağının ve genleşme kapağının bir süre sonra açılması da soğutma sıvısının ısısının daha da yükselmesine neden olacaktır. Çünkü bu kapakları açmak sistemin basıncını önemli ölçüde düşürecektir.

Aracınız Aniden Hararet Yaptığında Yapmanız Gerekenler

1) İlk olarak aracınızı derhal sizi ve trafikteki diğer sürücüleri tehlikeye atmayacak güvenli bir noktaya çekin.
2) Aracı güvenli bir noktaya çektikten sonra ise motoru rölantiye alın.
3) Bu durumda kaloriferi en yüksek sıcaklık seviyesinde ve en yüksek ayarda çalıştırın.
4) Son olarak aracın radyatörüne su dökün. (Bu işlemi yaparken motor bloğuna su dökmediğinizden kesinlikle emin olmalısınız.)

Yukarıda sıralamış olduğumuz bu işlemler aracın sıcaklığını birkaç derece düşürecektir. Bu aşamada motorun iç ısısı 90 derecenin altına düştükten sonra genleşme kapağını yavaş yavaş havasını alarak dikkatli bir biçimde açın. Genleşme kapağını açmak biraz önce bahsetmiş olduğumuz gibi soğutma sıvısının ısısının daha da yükselmesine neden olacaktır. İşte bu yüzden sisteme su ilavesi gerçekleştirerek hem eksilen suyu takviye etmiş hem de sıvının ısısını dengelemiş olacaksınız. Sisteme su takviyesi yaparken de işlemi dikkatli ve yavaş bir şekilde gerçekleştirin. Çünkü aşırı derecede ısınmış motor bloğunu aniden soğutmak bloğun çatlamasına yol açabilir.

Tüm bu işlemler aracınızın hararetini servise götürmenize yetecek kadar düşürecektir. Aracınızı kendi başınıza servise götürürken hararet göstergesini sık sık kontrol etmeye devam edin. Aracı servise götürürken hararetin yeniden yükseldiğini fark ederseniz mutlaka bir çekici çağırın. Eğer sistemde aşırı su kaybı gerçekleştiğini gözlemlediyseniz aracı kendi başınıza servise götürmek yerine en baştan bir çekici çağırmanızı tavsiye ederiz. Emr Car Rental güvenli ve keyifli seyahatler diler.

Motorun Hararet Yapması Nasıl Önlenir?

Aracınızın seyahat sırasında aniden hararet yapmasını önleyebilecek bazı tedbirleri yerine getirerek yolda kalmaktan kurtulabilirsiniz. Bunun için aracınızın yağ ve filtre bakımlarını aksatmadan gerçekleştirin. Aynı zamanda soğutma sistemine ait aksamları her iki senede bir yenilediğinizden de emin olun. Son olarak aracınızda sürekli su kullanmak yerine antifiriz kullanmaya da önem verin. Böylece sürekli su kullanmanın yaratacağı paslanmanın önüne geçebilirsiniz. En ideal çözüm olarak yarısı su yarısı antifiriz olacak şekilde bir karışım kullanabilirsiniz.


WhatsApp Viber call