Araç Kiralama için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Araç kiralama ulaşım konusunda hem maddi hem de vakit açısından birçok avantajlara sahiptir. Araç kiralamanın bu avantajları gerek bireysel sürücüler gerekse de kurumsal ihtiyaçlar bakımından oldukça önemli eksiklikleri gideren niteliktedir. Örnek vermek gerekirse kurumsal araç ihtiyaçlarını bir rent a car işletmesinden filo kiralamak suretiyle gideren bir kurum araçlarda meydana gelebilecek arızalarla ilgilenmek ve bu süre zarfında yeni araç temin etmek gibi işlerle uğraşmak zorunda kalmayacaktır. Çünkü filo araç kiralama yönteminde araçlarda meydana gelen arızalarla anlaşma sağlanan rent a car firması ilgilenmekte ve söz konusu arızalı aracın yerine hemen yeni bir araç ilgili kuruma teslim edilmektedir. İşte bu gibi önemli avantajları sebebiyle araç kiralama günümüzde oldukça yaygın bir iş sahası olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki bireysel veya kurumsal müşteriler araç kiralarken ne gibi belgeleri arz etmelidirler? Haydi şimdi de bu sorunun cevabını açıklayalım.

Öncelikle araç kiralama konusunda istenen evraklar rent a car firmalarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bununla birlikte günlük, aylık, yıllık ve filo araç kiralama gibi yöntemlere göre de gerekli belgeler değişiklik gösterebilmektedir. Fakat tüm rent a car firmaları ve diğer araç kiralama yöntemleri için istenen birtakım temel evraklar elbette bulunmaktadır. Bu evrakların başında ehliyet ve kimlik fotokopisi yer alır. Bununla birlikte yurt dışından iş veya turistik amaçla gelen kişilerin de araç kiralayabilmeleri adına pasaport fotokopilerini mutlaka hazırlamaları gerekmektedir. Birçok rent a car firması araç kiralayacak olan sürücülerden yedek şoför ehliyet fotokopisi de talep edebilmektedir. Bahsetmiş olduğumuz bu belgeleri ibraz eden herkes temel olarak bir araç kiralama hizmetinden faydalanabilir. Peki rent a car firmaları müşterilerinden bu belgeleri neden talep ediyor?

Rent a car firmalarının araç kiralama hizmetinden faydalanmak isteyenlerden bu belgeleri talep etmesinin en önemli sebebi müşteri ve rent a car firması arasında imzalanacak olan araç kiralama sözleşmesidir. Bu belgelerin sağlanması neticesinde hizmet sağlayıcı pozisyonundaki rent a car firması araç kiralayacak olan müşterisinden emin olur. Böylece resmi evraklar kullanılarak hazırlanacak olan sözleşme sayesinde de rent a car firması kendisini ve aracını güvence altına alır. Evrak tesliminin gerçekleştirilmesiyle birlikte hazırlanan sözleşme imzalanır imzalanmaz araç müşteriye teslim edilir.

Bir araç kiralama sözleşmesi imzalanırken müşterilerin de dikkat göstermesi gereken birtakım önemli hususlar bulunmaktadır. Bu hususların başında ise olası kaza ve arıza durumları yer almaktadır. Bir rent a car firmasından araç kiralayan sürücüler olası kaza ve arıza durumlarına dair gerekli tüm prosedürleri hizmet sağlayıcı firmadan öğrenmelidirler. Daha önce araç kiralamış olanlar ve araç sahipleri aslında bu prosedürleri oldukça iyi bilmektedirler. Olası bir kaza durumunda ilk önce kazanın fotoğrafları farklı açılardan çekilmelidir. Ardından durum anında polise bildirilmelidir. Bu süreçten sonra ise resmi kurumlarla işleyecek prosedürlerle rent a car firması ilgilenmektedir. Araç kiralayacak olan müşterilerin olası kaza ve arıza gibi durumlara karşı kendilerini güvence altına alabilmeleri adına araçlarını kiralarken mutlaka kasko poliçe hakkından da faydalanmaları gerekir.

Emr Car Rental olarak araç kiralayacak tüm sürücülere güvenli, kazasız ve keyifli seyahatler diliyoruz.

WhatsApp Viber call