Arabalarda Bulunan Işıklar Ne İşe Yarar?

Işıkların kolay olması gerekse de herkes doğru zamanda doğru ışıkları kullanmanın ne kadar önemli olduğunun tam olarak farkında değildir. Bazı insanlar arabaların sahip olduğu tüm ışıkların farkında bile değil. Onun o insanlardan biri olmadığından emin olmak istiyorsun.

Peki, nereden başlamalısınız?

Arabanızın Üzerindeki Işıklar ve Nasıl Kullanılacağı

Ulaştırma Motorlu Araçlar İdaresi Departmanının yaptığı araştırma sonuçlarına göre, bir sürücü testini başarıyla geçmek için, bir arabanın ışıklarını ve bunların nasıl kullanılacağını tanıyabilmesi gerekir. Bu bilgi, sürücülerin arabalarının ışıklarını doğru kullanmalarını sağlıyor. Ne yazık ki, birçok sürücü teste girdikten sonra bu becerileri “unutuyor”. Bu sadece kendi hayatlarını değil, aynı zamanda diğer sürücülerin hayatlarını da tehlikeye atıyor.

Bir otomobilin çeşitli ışıklarının, sürücüye yardımcı olmak veya diğer sürücülere sinyal vermek için belirli işlevleri vardır. Yanlış kullanıldığında veya hiç kullanılmadığında istenmeyen kazalara sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle, farklı lambaları tanıyabilmek, ne işe yaradıklarını öğrenmek ve bunları ne zaman kullanacağını bilmek son derece önemlidir.

Araba ışıkları şunları içerir:

Farlar

İki tip far vardır - kısa huzme ve uzun huzme. Bu ışıklar, sürücünün karanlıkta yolu görmesini sağlarken, diğer sürücülere bir arabanın bulunduğunu da bildirir. Kısa huzmeler, diğer yol kullanıcılarını aşırı parlamayla kör etmeden yeterli ön ve yan aydınlatma sağlamak için bir ışık dağılımı sağlar. Uzun huzmeler, belirli bir kamaşma kontrolü olmaksızın yoğun, merkez ağırlıklı bir ışık dağılımı sağlar ve yalnızca önünüzde (gelen veya giden) görünür bir araba olmadığında kullanılmalıdır.

Kuyruk lambaları

Arka lambaların sadece aracın arkasında kırmızı ışık vermesi gerekir ve farlar her yandığında yanacak şekilde kablolanmıştır. Bu, arkanızda seyahat eden sürücülerin orada olduğunuzu ve ne kadar ileride olduğunuzu anlamalarına yardımcı olur.

Gündüz sürüş farları

Bu ışıklar arabanın hem önünde hem de arkasında bulunur ve genellikle otomatik olarak yanar; bazı arabalarda onları kapatma seçeneğiniz olsa da. Sizi diğer araçlar için daha görünür kılmak için tasarlanmışlardır, ancak bazı sürücüler karşıdan gelen araçlarda onları dikkat dağıtıcı bulmaktadır.

Sis farları

Farların yakınında bulunan bu lambalar, ışığın sis üzerinde kırılıp size (sürücü) doğru kamaşmasını önlemek için genellikle alçak monte edilir. Bunlar sadece normal farların etkili olmadığı sis sırasında kullanılmalıdır.

Sinyal lambaları

Dönüş sinyalleri veya "flaşörler" olarak da bilinen bunlar, ön ve arka lambaların yanında, arabanın önünde ve arkasında bulunur. Etkinleştirildiğinde, diğer sürücülere yakında döneceğinizi (sinyalin belirtilen yönünde) ve büyük olasılıkla bunu yapmak için yavaşlayacaklarını belirtirler.

Fren lambaları

Arka ışıklarınızın yan tarafında bulunan bu lambalar, sürücülere yavaşladığınızı veya durduğunuzu bildirir. Sadece frene bastığınızda devreye girdiklerinden, onları yanlış kullanma konusunda endişelenmenize gerek yok. Ancak, bakımlarının düzgün yapıldığından ve yanmadığından emin olmalısınız.

Tehlike ışıkları

Flaşörler olarak da bilinirler, aracın önünde ve arkasında bulunurlar. Açıldığında, diğer sürücüleri bir sorun yaşadığınız, tehlikede olduğunuz veya acil bir tehlike konusunda (yoldaki kayalar, yavaş cenaze alayı) uyarmak için yanıp sönen bir sinyal verirler. Bunlar yalnızca tehlike veya trafik sorunlarının uyarısı olarak kullanılmalı, asla dur sinyali veya yasa dışı park izni olarak kullanılmamalıdır.

Sürüş lambaları

Bunlar, aracınızın kabininin içinde bulunur ve yolcunun veya sürücünün haritaları veya yönleri güvenli bir şekilde kontrol etmesi veya karanlıkta eşyaların yerini belirlemesi için kabini aydınlatmak için kullanılır. Asla uzun süre kullanılmamalıdırlar.


WhatsApp Viber call