Araba Kullanırken Yemek Yenilir mi?

Araba kullanırken cep telefonu kullanmanın ne kadar riskli olduğuna dair veriler hemen hemen her platformda mevcut, ancak araba kullanırken yemek yemenin riskleri konusunda çok daha az farkındalık var. Bununla birlikte, araba sürerken yemek yemek büyük bir saptırmadır ve tepki sürelerinizi cep telefonu kullanmak kadar etkileyebilir. Türkiye daha önce sürücüleri yalnızca cep telefonu kullanmanın değil, yemek yemenin veya araba kullanmanın yanı sıra başka herhangi bir aktivite yapmanın riskleri konusunda uyarmış ve gerekli cezaları kesmiştir. Bu yazıda, araba kullanırken yemek yemenin neden aynı derecede tehlikeli olduğunu ve sizi kazaya daha yatkın hale getirdiğini ve bununla mücadele etmek için neler yapabileceğinizi sunuyoruz.

Reaksiyon Süresini Düşürür

Daha önce yapılan bir araştırmaya göre, araba sürerken yemek yiyen sürücülerin tepki verme oranının normalden yüzde 44 daha yavaş olduğunu ve sürücülerin kötü şerit kontrolü yaşama olasılığının yüzde 18 daha fazla olduğunu gösteriyor. Ayrıca, araba kullanırken telefonlarını kullananların tepkisinin yüzde 37,4 daha yavaş olduğunu analizde bulduk. Bu fark, araba kullanırken yemek yemenin, sürücülerin telefonlarını kullandıkları zamana kıyasla nasıl tepki verdikleri üzerinde gerçekten daha yüksek bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, bu, sürüş sırasında telefonunuzu kullanmak için bir bahane değildir.

Direksiyon başındayken yiyip içen sürücülerin kaza yapma olasılığının iki kat daha fazla olduğunu ve bu riskin dağınık veya sıcak yiyecekler ve ambalajlarının açılması gereken yiyecekler için arttığını buldular. Direksiyon başında yemek yemek genellikle fiziksel bir oyalanma yaratır ve sizi yiyecek veya içeceği taşımak için en az bir elinizi direksiyondan çekmeye zorlayarak dikkatinizi başka yöne çeker.

Yemek Yemek İki Elinizi Direksiyondan Çeker

Bir sürücünün dikkatini yoldan uzaklaştırabilecek binlerce şey vardır ama yemek yemek en kötülerinden biridir! Fast food ürünleri, açılması gereken kâğıt torbalarda, çıkarılması gereken ambalajlarda, yırtılması ve sıkılması gereken sos paketlerinde gelir ve çoğu zaman en uygunsuz yüzeylere damlar. İşe gidip gelirken tüketmek için evden arta kalanları getirirseniz, kap kapaklarını, çatal bıçak takımlarını ve spagetti ve biftek gibi uygun olmayan yiyecekleri almamalısınız. Yemeğinizi yemenin ve aynı anda araba sürmenin de güvenli bir yolu yok.

Türkiye Yasasını Anlayın

Türkiye’de araba kullanırken yemek yemek yasa dışı bir faaliyet olarak görülmese de, bu suçu işleyenler için yürürlükte olan yasalar vardır. Direksiyon başında yemek yerken yakalanmak, para cezası almanıza neden olur. Sonuç olarak, araba sürerken yemek yemek veya herhangi bir ikincil aktivite yapmak, sürücü üzerinde aşırı baskı oluşturabilir ve ayrıca sürüş becerilerinizi de etkileyebilir. Daha güvenli bir seçenek olduğu ve sizi şarj etmekten alıkoyacağı için küçük bir atıştırmalık molası vermek için bir pit stop yapmanızı öneririz. Kiralık aracınız ile yapacağınız uzun yolculuklar sırasında kısa molalar vermek kendinizi yormamak için önemlidir.

Arabada Yemek Yemek Nasıl Daha Az Yaygın Hale Getirilir:

Ayrılmadan Önce Yemek

Atıştırmalıklarınızı bitirin ve çıkmadan önce son bir yudum içeceğinizi yudumlayın. Başka bir seçenek de güzel bir yerde durup güzel bir manzara eşliğinde yemeğinizin tadını çıkarmak.

Aracınızda Yiyecek Bulundurmayın

Torpido gözüne doldurulmuş bir şekerlemeye direnmek zor olabilir. Araba sürerken yanınızda yiyecek getirmeniz gerekiyorsa, arka koltuğunuzda, kolunuzun erişemeyeceği bir yerde saklayın, böylece otoyolda bir şeyler atıştırmak bir seçenek olmaz.

Otoparkta Yemek

Öğle yemeğinizi almak için bir arabanızdaysanız, restoranın otoparkında yemek için birkaç dakikanızı ayırın. Yemeğinizi bitirdiğinizde, çöplerinizi çoğu park yerlerinin uygun şekilde bulundurduğu kutulara atın.

Gerekirse, İnce Bir Kap Tercih Edin

Uzun bir yolculukta susuz kalmamak için yanınızda bir içecek getirmeniz gerekiyorsa, tek elinizle veya dişlerinizle açabileceğiniz, kapağı takılı ince bir kap tercih edin.WhatsApp Viber call