Apple CarPlay Nedir?

Akıllı telefonlar ve mobil cihazlar artık hayatımızın her alanında yanımızda. Teknoloji öyle bir seviyeye geldi ki eskiden günler alabilen işlemleri artık akıllı cihazlar üzerinden dakikalar içerisinde tamamlayabiliyoruz. Bu işlevleri göz önünde bulundurulduğunda akıllı telefonların ve mobil cihazların birer eşya olmaktan da öte adeta parçamız durumunda oldukları söylenebilir. Yazımızın konusu olan akıllı araç teknolojisinin üreticisi Apple ise tartışmasız olarak mobil dünyanın en başarılı şirketlerinden birisi. Markanın bu dünyadaki en gözde mobil cihazları ise iPhone akıllı telefon ve iPad tablet modelleri. Ancak şirketin uzun süredir bir genişleme arayışı içerisinde olduğu da bilinen bir gerçek. Apple, geçtiğimiz sene içerisinde piyasaya sürdüğü CarPlay ile bu genişleme arayışında otomotiv pazarını gözüne kestirdiğini açık etmişti. Firma aslında uzun bir süredir otomotiv dünyasının dev şirketleri ile görüşmelerde bulunuyordu. Fakat bu görüşmelerin içeriği ve ortaya ne gibi bir ürün çıkacağı ise tam anlamıyla bir muamma idi. CarPlay ile birlikte Apple’ın otomotiv dünyasına yönelik daha fazla ürünü geliştirerek piyasaya sürmesi oldukça muhtemel.

CarPlay aslında çoğu kişinin de tahmin ettiği gibi otomobilleri iOS işletim sistemi ile çalışan elektronik cihazlarla entegre etmeye yönelik geliştirilmiş bir sistem. Sistem temelde CarPlay’e entegre etmiş olduğunuz cihazınızı elinize almadan aracınızın ekranı üzerinden Siri’ye talimatlar verebilmenize, gelen aramaları cevaplayabilmenize, e-postalarınızı kontrol edebilmenize ve müzik listelerinize erişebilmenize olanak tanıyor.

CarPlay’ın tarihi aslında bundan çok daha eskilere dayanıyor. Ürün Apple tarafından düzenlenen WWDC 2014 etkinliğinde tanıtılan onlarca üründen birisi idi. Geliştirici konferansında tanıtılan CarPlay bu tarihte SlashGear tarafından geliştirilmiş ve sunulmuştu. Sistemi daha yakından inceleyecek olursak CarPlay’in hem akıllı hem de güvenli interaktif bir ekran aracılığıyla çalıştığını söyleyebiliriz. Bu ekran sistemi şimdilik araçlarda yerleşik olarak bulunuyor. Sistemi kullanabilmek için ise Apple cihazınızı bu ekran ile eşleştirmeniz gerekiyor. Sistemi deneme sürüşlerinde kullanan sürücüler CarPlay’in adeta bir co-pilot işlevi gördüğünü dile getiriyor.

Gelelim CarPlay’in donanımsal özelliklerine. Sistemin interaktf bir ekrana sahip olduğundan zaten söz etmiştik. Sistem sesle verilen komutları algılamaya yarayan donanımlara da sahip. Bunun yanı sıra sürücüler CarPlay’i dokunmatik ekran, touchpad ve kontrol düğmeleri aracılığıyla da kullanabilme olanağına sahip. Siri’yi sesle aktif etmek için ise direksiyon üzerinde bulunan sesle denetim butonuna basılı tutmak yeterli.

Apple, CarPlay sisteminin kurulması için ilk olarak Volvo XC90 şirketi ile anlaşmıştı. Firma artık tüm otomobillerini bu akıllı araç teknolojisi ile donatarak seri bir şekilde üretmeye devam edecek. CarPlay akıllı araç sistemi diğer otomotiv devlerinin de ilgisini çekmiş durumda. Birçok otomotiv devi Apple ile anlaşarak gelecekte araçlarını bu teknoloji ile donatmayı planlıyor. Teknoloji her ne kadar üretilen araçlarla birlikte piyasaya sürülse de bazı firmalar artık CarPlay’i araçlara üçüncü parti donanımlarla entegre edebilme olanağı sunuyor. Bu firmalardan en önemlisi şimdilik Pioneer. Pioneer, geliştirdiği donanımlar sayesinde CarPlay sisteminin araçlara kolayca entegre edilebilmesine öncülük eden şirket konumunda.


WhatsApp Viber call