Antalya’da Gezilecek Yerler | Antalya'da Gidilecek En İyi 5 Yer

1)Kaleiçi

Tarihi öneme sahip Kaleiçi, Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde yer almaktadır. Kaleiçi, tüm Antalya şehrinin tarihteki önemini en iyi yansıtan mekanların başında geliyor. Bu sebeple Antalya’nın en fazla turist akınına uğrayan tarihi mekanları arasında da birinci sırada yer alıyor. Bu tarihin en somut örneklerine ise Kaleiçi’nin tarihi evlerinde bizzat şahit olacaksınız. Bu tarihi evler hem Kaleiçi’nin tarihi mimarisini hem de o dönem insanlarının yaşam biçimlerini yansıtan önemli tarihi eserlerdir. Evler genel olarak yığma taşlardan inşa edilmiştir. Kaleiçi’ni ziyaret etmişken uğramadan geçmemeniz gereken diğer tarihi mekanları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Üç Kapılar olarak Bilinen Hadrianus Kapısı
  • Eski Liman
  • Bizans İmparatorluğu tarafından bir kilise olarak yaptırılan ve daha sonra da Alaaddin Keykubat tarafından camiye çevrilen Yivli Minare

2)Alara Han Kalesi

Antalya geziniz sırasında görmeden geçemeyeceğiniz bir diğer tarihi mekan da Alara Han Kalesi’dir. Alara Çayı, Alanya’ya yaklaşık olarak 40 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Alara Han Kalesi de bu çayın hemen yanında bulunan tepede yer almaktadır. Bu kaleyi de Alanya fatihi Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat inşa ettirmiştir. Alara Çayı’nın hemen yanı başında, kayaya oyulmuş bir dehliz vardır. Bu dehliz, Alara Han Kalesi’nin ikinci surlarına kadar uzanmaktadır.

3)Kale İskelesi (Theimussa)

Kale İskelesi, Kekova bölgesinde yer almaktadır. Üçağız Köyünde, doğal bir liman görünümünde olan bir koydur. Koyun kuzeyinde önemli tarihi kalıntılar yer almaktadır. Bu kalıntılar da Theimussa Antik Kenti’nden günümüze kadar gelebilmiş yegane eserlerdir. Theimussa Antik Kenti’nin milattan önce 4. yüzyılda var olduğu düşünülmektedir. Theimussa Antik Kenti’nde tarihi kule kalıntılarının yanı sıra tarihi mezar kalıntılarını da bulabilirsiniz.

4)Yanartaş

Eğer Antalya’da daha önce tatil yaptıysanız, şehrin en popüler tatil yerlerinin başında Kemer’in yer aldığını da mutlaka biliyorsunuzdur. İşte Yanartaş da, Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Çıralı’da bulunuyor. Yanartaş, sonsuz ateş olarak bilinmektedir. Denize oldukça yakın bir yerde bulunan Yanartaş, her sene turistlerin en gözde ziyaret mekanlarından birisi oluyor.

Yanartaş’a gitmek için ilk olarak Çıralı’nın girişinde bulunan köprüyü geçin. Ardından, hemen sol tarafta portakal bahçelerini göreceksiniz. Yanartaş, bu portakal bahçelerinin 3,5 kilometre mesafe uzağında yer alıyor. Yanartaş, taşlar arasından çıkan alevlerin bugüne kadar hiç sönmemiş olmasıyla meşhur olmuştur. Bunun başlıca sebebi ise bilimsel olarak doğalgaz sıkışması şeklinde açıklanmaktadır. Yanartaş’a tırmanırken eşsiz doğanın ve muhteşem deniz manzarasının da keyfini sonuna kadar çıkartmayı unutmayın.

5)Olympos Antik Kenti

Olympos Antik Kenti, dünyaca ünlü bir tarihi kent olarak Antalya ilinin en çok ziyaret edilen turistik mekanı olma unvanına sahip. Binlerce senelik tarihe sahip olan kentin bir diğer adı da Tanrılar Kenti. Olympos, Türkçe olarak Ulu Dağ anlamına gelen bir kelime. Olympos Antik Kenti de tarihte, Likya Krallığı’nın en önemli kenti olarak var olmuştur. Olympos Antik Kenti’ni ziyaret eden turistlerin en çok yaptıkları aktivitelerden birisi ise muhteşem Olympos plajında yüzmek.

Kent, endemik canlı türlerinden olan Caretta Carettaların en önemli üreme alanlarından. Bu sebeple de Olympos Antik Kenti sit alanı statüsündedir. Yani antik kent devlet koruması altındadır. Olympos Antik Kenti’ni ziyaret eden turistler bungalov evlerde veya çadırlarda kalarak, Güney Akdeniz’in eşsiz doğasının keyfini doyasıya yaşayabilirler. Eğer siz de doğa ile iç içe zaman harcamayı seven bir kamp meraklısı iseniz, burası tam da size göre bir yer.

WhatsApp Viber call