Aladağlar Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Günümüzün iletişim olanakları sayesinde her geçen gün yeni bir saklı cenneti keşfediyor ve çağımızın ulaşım olanakları sayesinde de bu saklı cennetlere kolayca seyahat edebiliyoruz. İşte söz konusu bu saklı cennetlerden birisi de Aladağlar Milli Parkı. Park, son dönemlerde hem sosyal medya kanalları hem de internet sayesinde yerli turistler açısından oldukça popüler bir gezi noktası haline gelmiş bulunuyor.

Ülkemizin gerek doğal gerekse de tarihi güzellikler bakımından turistik anlamda dünyanın en önemli cazibe merkezleri arasında yer aldığı açık bir gerçek. Bugünkü yazımızın konusu olan Aladağlar Milli Parkı da adından da anlaşılacağı üzere Kayseri ilimizde bulunan bir doğa parkı. Aladağlar Milli Parkı’nın ünü ise son dönemlerde ülkemizin sınırlarını aşmış durumda.

Bu doğa harikasını bu kadar ön plana çıkartan dikkat çekici özelliği ise jeolojik açıdan ülkemizin en enteresan noktalarından birisi olmasıdır. Adana, Niğde ve Kayseri il sınırlarının tam olarak kesişme noktalarında yer alan Aladağlar Milli Parkı’nı bu kadar ilginç kılan özelliği ise Toros sıradağlarının en yüksek zirvesine sahip olmasıdır. Aladağlar Milli Parkı aslında mevcut statüsüne günümüzden çeyrek asır kadar önce kavuşmuş. Park 1995 tarihinden beri Milli Park statüsünde ve bu sebeple de özel koruma altında. Haydi şimdi de bu doğa harikası milli parka adını veren Aladağlar hakkında konuşalım.

Aladağlar Doğu Toroslar sıradağlarında yer alan deniz seviyesinden en yüksek iç içe zirveler grubudur. Ana zirvesi olan Kızılkaya 3767 metre, grup içerisinde yer alan diğer zirvelerden olan Demirkazık 3756 metre, Kaldı 3748 metre ve Engin Tepe ise 3723 metrelik bir yüksekliktedir. Aladağlar jeolojik açıdan ikiye ayrılır. Bunlar Ak ve Kara Aladağlardır. Yedigöller yöresinde ise buzul topografyasına dair en muhteşem şekilleri gözlemleyebilirsiniz.

Aladağlar Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Aladağlar Milli Parkı konumu itibariyle ulaşım konusunda neredeyse hiçbir zorluğun bulunmadığı bir yerdedir. Karayolunu kullanarak milli parka ulaşım sağlamayı amaçlayan sürücüler Kayseri, Adana ve Niğde illerini çevreleyen karayolu vasıtasıyla parka ulaşım sağlayabilirler. Aladağlar Milli Parkı’na Kayseri ve Adana havalimanlarından ulaşım sağlamak isteyenlerin ise buradan Niğde’ye bağlı Çamardı ilçesine gitmeleri gerekmektedir. Aladağlara demir yolu vasıtasıyla da ulaşım sağlayabilmek mümkündür.

Eğer Aladağlar Milli Parkı’na toplu taşıma kullanarak gitmek istiyorsanız Niğde, Adana ve Kayseri illerinden kalkan otobüslere binebilirsiniz. Adana merkez ile Çamardı arası mesafe yaklaşık olarak 160 kilometredir. Niğde merkez ile Çamardı arasındaki mesafe ise 65 kilometredir. Kayseri merkezinden Aladağlar Milli Parkı’na ulaşım sağlayacak olanların ise Yahyalı ilçesine gitmek için 66 kilometrelik bir mesafeyi kat etmeleri gerekecektir. Ancak bu mesafeler gözünüzü korkutmasın. Aladağlar Milli Parkı’na ulaşım kış ayları haricinde son derece kolaydır. Bununla birlikte parkta şahit olacağınız güzelliklerin yol yorgunluğunuzu alıp götüreceğinden de emin olabilirsiniz. Son olarak Aladağlar Milli Parkı’nın haftanın 7 günü boyunca tüm ziyaretçiler için açık olduğunu da belirtelim. Sabah saat 8:00 ile akşam saat 22:00 arasında dilediğiniz bir zaman diliminde parkı ziyaret edebilir ve içerisinde istediğiniz kadar vakit geçirebilirsiniz. Emr Car Rental keyifli seyahatler diler.


WhatsApp Viber call