Akıllı Telefon İle Araç Bluetooth Servisini Eşleştirme

Bluetooth, 1994 senesinde icat edilmiş bir teknolojidir. Bu teknoloji ile iletişim, kısa mesafeler dahilinde, kablosuz olarak gerçekleştirilebilir. Bluetooth frekansları yaklaşık olarak 10 metrekarelik bir alan içerisinde etkilidir. Bluetooth teknolojisinde, radyo frekansları aracılığıyla 2.4 GHz ile iletişim gerçekleştirilir. Bluetooth teknolojisi, bugün hemen hemen her cihazda olduğu gibi, otomobillerde de yaygın olarak kullanılan bir teknolojidir. Son dönemlerde üretilen arabaların neredeyse tamamında bluetooth destekli araç kiti bulunmaktadır. Peki, bu teknoloji araçlarda tam olarak ne işe yarıyor?

Bluetooth Teknolojisi Aracınızda Ne İşe Yarar


Bildiğiniz gibi özellikle İstanbul’da, günümüzün büyük bir bölümünü trafikte geçirmek zorunda kalıyoruz. İşte bu gibi durumlarda telefonunuzu veya diğer bluetooth destekli cihazlarınızı aracınıza bağlayarak trafikte harcamış olduğunuz bu zamanı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Ayrıca, akıllı telefonunuzu aracınıza bağlamak size daha güvenli ve konforlu bir sürüş sağlayacaktır. Akıllı telefonunuzu bluetooth ile aracınıza bağlayarak yapabileceklerinizi ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Akıllı telefonunuzu bluetooth ile aracınıza bağlayarak telefonunuzdan eller serbest modunda görüşmeler yapabilirsiniz.
  • Eller serbest modunda navigasyon özelliğini kullanabilirsiniz. Ancak bu özelliği kullanabilmeniz için aracınızın modelinin bu özellikle uyumlu olduğundan emin olun.
  • Akıllı telefonunuzu bluetooth ile aracınıza bağlayarak telefonunuzdaki ses dosyalarını oynatabilir veya radyo dinleyebilirsiniz.


Yukarıda sıralamış olduğumuz bu özelliklerin yanı sıra otomobil üreticileri her geçen gün arabalara farklı bluetooth özellikleri de eklemektedir.

Akıllı Telefonunuz ile Araç Bluetooth Kitini Eşleştirme İşlemleri


Bluetooth özelliğine sahip iki cihazın birbirini görüp bağlantı kurmasına eşleştirme adı verilir. Bu sürecin başarı ile tamamlanabilmesi adına her iki cihazın da bluetooth özelliklerinin açık olması gerekmektedir. Bazı araçlarda bluetooth özelliğini etkinleştirme işlemleri biraz daha karmaşık olabilir. Fakat, birçok araçta bluetooth özelliğini etkinleştirme işlemleri otomobilin kontrol paneli üzerinden gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda, aracınızın bluetooth özelliğinin etkin olup olmadığını, akıllı telefonunuz üzerinden bluetooth cihaz araması yaparak da anlayabilirsiniz. Eğer aracınızda bluetooth özelliği zaten açıksa bu şekilde kolayca tespit edebilirsiniz. Ayrıca, kontrol paneli bulunmayan bazı araçlarda da bluetooth özelliği sürekli etkin durumda olabilir.

Eğer aracınızda bir kontrol paneli bulunuyorsa, bu panel üzerinden ayarlar seçeneğine giriş yapın. Bu menüden, aracınızın bluetooth kiti ile ilgili her türlü bilgiye erişebilirsiniz. Bu menü üzerinden bluetooth servisini etkinleştirdikten sonra tek yapmanız gereken akıllı telefonunuzdan aracınızın bluetooth servisine bağlanmaktır.

Birtakım otomobil modellerinde, direksiyon üzerinde, aracın bluetooth kitini kolayca etkinleştirebilmenize yarayan bir düğme bulunur. Bu tür araçlarda bluetooth özelliğini bu şekilde kolayca aktif hale getirebilirsiniz. Fakat daha ileri teknoloji ürünü otomobillerin kontrol panelleri daha karmaşık olacağından, bu araçların bluetooth özelliğini etkinleştirmek için araç kılavuzunu incelemeniz gerekebilir. Bu bilgileri araç kılavuzunuzun bilgi ve eğlence bölümünde bulabilirsiniz.

Eşleştirme işlemlerini başlatmanızın ardından, eşleşmeyi tamamlayabilmek için aracınızın kontrol paneli üzerinde yer alan kodu akıllı telefonunuza girmelisiniz. Aracınızın size vermiş olduğu bu eşleştirme kodunu akıllı telefonunuza girmenizin ardından bluetooth eşleştirme işlemlerini başarıyla tamamlamış olursunuz. Bu konuda siz de aracınız için sabit bir bluetooth eşleştirme şifresi belirleyebilirsiniz.WhatsApp Viber call