Adana Çoban Dede Türbesine Nasıl Gidilir?

Çoban Dede Türbesi Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunan Karslı Köyünde’dir. Türbe baraj gölünün hemen kıyısında yer alan bir tepede bulunmaktadır. 1981 senesine dek son derece bakımsız olan Çoban Dede Türbesi’nin ne zaman yapıldığı konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. 1981 senesinde ise Ayşe Ökmen adında bir hayırsever Çoban Dede Türbesini restore ettirmiştir. Türbenin içerisinde Çoban Dede olarak bilinen bir zatın mezarı bulunmaktadır. Çoban Dede’nin sandukasının üzerinde ise yeşil örtüler ve Türk bayrakları serilmiştir.

Çoban Dede Türbesi’ne ulaşım Adnan Menderes Bulvarı’nın yapılmasına kadar oldukça zordu. Bu durum türbenin 1981 senesine kadar neden bu kadar bakımsız kaldığını aslında ortaya koyuyor. Ancak restore edilmesi ve Adnan Menderes Bulvarı’nın yapılmasıyla birlikte ulaşımın çok daha kolay olması sebepleriyle bugünlerde Çoban Dede Türbesi Adana ahalisi tarafından sıklıkla ziyaret edilen önemli mekanlardan birisi konumunda.

Çoban Dede Türbesi’ne adını veren Çoban Dede’nin gerçek hayatta kim olduğu da bilinmemekte. Lakin Çoban Dede olarak bilinen zatın türbenin bulunduğu tepede koyunlarını otlattığı yaygın rivayetler arasındadır. Bu zata neden Çoban Dede denildiği buradan anlaşılabilir. Yine rivayetlere göre türbede yatan Çoban Dede’nin 6 kardeşi daha vardı. Bu kardeşleri Zilli Dede olarak da bilinen Ethem Dede, Tosun Dede, Bulut Dede, Bulamaç Dede, Cabbar Dede ve Ali Dede’dir. Haydi şimdi de Çoban Dede Türbesi ile ilgili bölgedeki en popüler rivayetlerden birisini sizlerle paylaşarak devam edelim.

Çoban Dede Türbesi Rivayeti

Bir gün iş makineleri Çoban Dede’nin mezarının bulunduğu bu tepeden toprak almak amacıyla gelirler. Ancak iş makineleri çalışmaz, toprak almak amacıyla kepçelerini tepedeki toprağa geçiremezler. Bu olayların üzerine tepede gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde Çoban Dede’nin mezarı bulunur. Daha sonra da kendisi için 1981 senesinde restore edilen bu türbe yaptırılır. Gariptir ki Çoban Dede’nin vefat tarihi bilinmesine karşın türbenin ne zaman inşa ettirildiği hakkında hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Çoban Dede’nin 1848 senesinde vefat ettiği biliniyor.

Çoban Dede Türbesi’nin bulunduğu tepe doğal güzellikleriyle de birçok insanı cezbetmekte. Bir park olarak düzenlenen bu mekanda dinlenme tesislerinden seyir teraslarına çocuk parklarından piknik alanlarına kadar birçok imkan ziyaretçilerini bekliyor. Ayrıca parkın içerisinde bulunan göletlerin manzarasından da etkileneceğinizden emin olabilirsiniz. Park içerisindeki imkanlara wc ve otopark gibi hizmetleri de dahil edebiliriz.

Etrafında muhteşem bir parkın da bulunduğu Çoban Dede Türbesi’ni ziyaret etmek günümüzde çok kolaydır. Bunun için özel aracınızla Seyhan Baraj Gölü’nün kıyı şeridi üzerinden Adnan Menderes Bulvarını takip etmeniz yeterli olacaktır. Güzergah üzerinde Çoban Dede Parkı tabelasını görür görmez dönüş yaparak hem parkta dinlenebilir hem de türbede bu zat için dua edebilirsiniz.

Çoban Dede Türbesi’ne konumu itibariyle toplu taşıma araçlarıyla da ulaşım sağlayabilmek son derece mümkündür. Çukurova ilçesine giden Topel dolmuşlarıyla Çoban Dede Türbesi’ne kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Emr Car Rental mutlu ve huzurlu seyahatler diler.

WhatsApp Viber call