Adana Arkeoloji Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Adana Arkeoloji Müzesi Adana’nın merkezinde, yani Seyhan ilçesinde bulunmaktadır. Müzede sadece Adana’nın değil tarih boyunca tüm Anadolu’nun en değerli tarım topraklarından birisi olagelmiş Çukurova Bölgesi’ne ait tarihi eserler sergilenmektedir. Müze, Çukurova Bölgesi’nin tarihi önemini insanlara sergileyebilmek adına Cumhuriyet’in ilanının ardından hemen 1 sene sonra kurulmuştur. Bu özelliği sayesinde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en eski 10 müzesinden birisi olma unvanını da elinde bulundurmaktadır.

Adana Arkeoloji Müzesi’nde Neler Var?

Müze ilk olarak Çukurova Bölgesi’nde bulunan sütun başlıkların ve lahitlerin Adana polis dairesinde toplanması neticesinde kurulmuştur. Müzeye müdür olarak atanan Halil Kamil Bey’in girişimleri neticesinde bu eserler 1928 senesinde o zamanlarda Taşköprü’nün başında bulunan Cafer Paşa Camii’nin medresesinde halka açılmıştır. Müze daha sonra 1950 senesinde eski Etnoğrafya Müzesi olan Kuruköprü Anıt Müzesi’ne taşınmıştır.

Müzenin 1972 senesinde günümüzde bulunduğu yere taşınmasının altında yatan hikaye ise Çukurova Bölgesi’nde gerçekleştirilen arkeolojik kazıların artmasıdır. 1934 senesindeki Tarsus-Gözlükule kazısı, 1936 senesindeki İçel-Yumuktepe kazısı ve 1958 senesindeki ise Yüreğir-Misis ve Ceyhan-Sirkeli/Tatarlı Höyüğü kazılarında Çukurova’nın ilk çağlarından günümüze kadar uzanan tarihine ait çok sayıda seçkin eser gün yüzüne çıkarılmıştır. Bu eserler Kuruköprü Anıt Müzesi’nde sergilenemeyecek kadar fazla sayıda olduğundan müze 2018 senesine kadar hizmet vereceği yeni binasına taşınmıştır. Bu müzede aynı zamanda Adana ilinin çevresinden derlenen tarihi eserler de sergilenmekteydi. Adana Arkeoloji Müzesi’nde yer alan başlıca eserleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Prehistorik dönem eserleri
  • Fenike, Asur, Hitit, Frig, Arkaik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma kitabeler, lahitler, heykeller, steller ve birçok mimari parça
  • Bunların yanı sıra yine bu dönemlere ait pişmiş topraktan yapılma kaplar, çanaklar ve çömleklerle birlikte çok sayıda damga mühür ve sikke

Bu eserlerden Hitit dönemine ait olanları müzenin bahçe girişinde ziyaretçilerine sergilenmekteydi. Toplamda 17 binden fazla arkeolojik eserle 25 binden fazla sikkenin bulunduğu Adana Arkeoloji Müzesi’nin giriş katında ise taş eserler sergileniyordu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Adana Arkeoloji Müzesi, Ortadoğu’nun en büyük müzesi olma planıyla birlikte 2018 senesinde Adana Sanayisinin eski dönemlerdeki öncülerinden olan Milli Mensucat Fabrikası’na ait metruk binaya taşınmıştır. Müze olarak hizmet vermesi amacıyla restore edilen bu bina günümüzde 12.500 metrekarelik bir alana yayılı haldedir. Fakat Ortadoğu’nun en büyük müzesi olması planlanan Adana Arkeoloji Müzesine bağlı olacak Kent Müzesi, Sanayi Müzesi, Tarım Müzesi, Etnoğrafya Müzesi ve Çocuk Müzesinin de tamamlanması neticesinde 65 bin metrekarelik bir alanı kaplayacaktır.

Adana Arkeoloji Müzesine Nasıl Gidebilirsiniz?

Adana Arkeoloji Müzesi, Adana ilinin merkezinde yer alması sebebiyle ulaşımı son derece kolay olan bir lokasyondadır. Müze Seyhan ilçesine bağlı olan en eski mahallelerden Döşeme Mahallesi’nde yer alır. Merkezi bir lokasyonda bulunması dolayısıyla müzeye Adana’nın birçok noktasından toplu taşıma yoluyla ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Adana Metrosu’nun da müzeye çok yakın bir lokasyondan geçtiğini belirtelim. Özel aracınızla ise Mehmet Nuri Sabuncu Bulvarı üzerinden Çifte Minare Camisinin hemen karşısında yer alan Cumhuriyet Caddesi’ne girerek caddenin sonundaki Adana Arkeoloji Müzesi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz. Emr Car Rental keyifli seyahatler diler.

WhatsApp Viber call