Adalar Gezi Rehberi | Adalar’da Gezilecek Yerler Listesi

Marmara Denizi’nin İncileri olan Adalar’da gezilecek yerler listemiz sizlerle. Adalar'a gidip kesinlikle görmeniz gereken bu yerleri çok seveceğinize eminiz! Keyifli okumalar ve şimdiden keyifli vakitler dileriz.

1) Aya Yorgi KilisesiAya Yorgi,
1751 senesinden beri Ortodoks Hristiyanların en önemli ibadet merkezlerinden birisi olarak hizmet vermektedir. 1751 tarihinde manastır olarak inşa edilmiştir. Daha sonra ise 1905 senesinde kiliseye çevirmeye yönelik çalışmalar başlamıştır. Aya Yorgi Kilisesi Ortodoks Hristiyanlarının iki önemli hac merkezinden birisidir. Her sene turist akınına uğrayan bu dini merkeze aynı zamanda 23 Nisan ve 23 Eylül tarihleri arasında, on binlerce Hristiyan, hac ibadetlerini yerine getirmek adına gelmektedir. Büyükada’da bulunan Aya Yorgi Kilisesini ziyaret eden turistler, yokuşu tırmanırken ve tırmandıktan sonra dilek dilemek adına dileklerini yazıp ağaçlara asarlar.

2) Adakule

Adakule, Hızır İlyas Tepesi’nde bulunan bir yangın kulesidir. Kule, neredeyse tüm Marmara Denizi’ni gören bir manzaraya sahiptir. Bu kulede, izin almak şartıyla toplantı düzenleyebilirsiniz. Ayrıca kulede kuş gözlemi de yapabilirsiniz.

3) Aya Nikola Hangar Müze Alanı

Aya Nikola Hangar Müze Alanı, 2010 senesinde Büyük Ada’da açılmıştır. Burada çok sayıda sürekli sergiler bulunmaktadır. Bu sergilerden 10 Dakikada Prens Adaları sergisi ise en popüler olanıdır. Bununla birlikte, daha fazla açık hava sergisi gezmek isterseniz, Çınar Müze Alanı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

4) Dilburnu Tabiat Parkı

Bu park aslında hem bir piknik alanı hem de küçük koyları bulunan bir plajdır. Burada dilediğiniz gibi mangal yapıp karnınızı doyurabilir, daha sonra da denize girip serinleyebilirsiniz. Dilburnu Tabiat Parkı, çam ormanlarıyla kaplı, denizi ve doğayı birleştiren harika bir tabiat parkıdır.

5) Aya Yani Kilisesi

Burgaz Ada’da bulunan Aya Yani Kilisesi, aynı zamanda Yahya Peygamber Kilisesi adıyla da bilinmektedir. Aya Yani Kilisesi, manzaraya hakim bir tepede bulunmaktadır. Kilise, daha vapur iskeleye yanaşırken ziyaretçilerini karşılayan, Burgaz Ada’nın en göze çarpan anıtıdır. Kilise 1899 senesinde inşa edilmiştir.

6) Kumluk Plajı

Kınalı Ada, diğer adalara kıyasla çok daha sakindir. Bu küçük adada yer alan Kumluk Plajı, denize girebileceğiniz en elverişli yerdir.

7) Sedef Adası

Bu adanın ziyaretçilerine sunmuş olduğu imkanlar, diğerlerine göre oldukça sınırlıdır. Fakat, bu sakin adada denize girmek ve güzel bir yürüyüş yapmak size iyi gelebilir.

8) Hamidiye Camisi


Büyük Ada’ya yerleşen Müslüman nüfusun artmasıyla birlikte ortaya çıkan ibadethane eksikliğini gidermek amacıyla inşa edilmiştir. Cami, 19. yüzyılın sonlarına doğru, 2. Abdülhamit tarafından inşa ettirilmiştir. Caminin inşası çok güzel bir estetik işçiliğiyle gerçekleştirilmiştir.

9) Bayrak Tepe

Burgaz Ada’nın en yüksek tepesi olan Bayrak Tepe, neredeyse tüm Marmara Denizini ayağınızın dibine seriyor. Eğer yolculuğunuzdan yorulduysanız, burası sessiz bir mola verebileceğiniz güzel bir durak noktası.

10) Büyükada Köşkleri


Büyükada’da ziyaret edebileceğiniz, birbirinden güzel köşkler bulunmakta. Büyükada ziyaretinizi, bu köşkleri de görmeden sonlandırmayın.WhatsApp Viber call